7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 21:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24984)

Мигрантските кампови затворени до 2 август

Грција Грција го продолжи рокот во кој ќе бидат затворени мигрантските кампови поради страв од ширење на коронавирусот, така што ограничувањата воведени на 21 март...

Домашните негувателки на границата на експлоатацијата

Негувателките од Источна Европа што се ангажирани за грижа на германските пензионери работат 24 часа на ден, без слободно време и со договори со...

Управување на земјоделството во ублажувања кризи

Кај истражувањето на проблемите за кризите, потребно е да се имаат предвид не само однесувањето на големите фирми туку и реакциите кон фазите на...

Пандемијата драстично ја зголеми задолженоста на светските економии

Јавниот долг на Македонија, заклучно со 31 март 2020 година, достигна 50,7 отсто од БДП што, според домашните експерти, е „жртва“, која како и...

Tестирана револуционерна вакцина против ковид-19

Ударна вест во најважните светски деловни медиуми („Блумберг“, „Фајненшл тајмс“) е дека експерименталната вакцина на компанијата „Модерна“ ја има очекуваната имунолошка реакција кај 45...

Воведување повеќесменска настава за минимален број ученици во училница

Сменското учење е една од опциите што се разгледуваат, за да се обезбеди поголема заштита во основното и во средното образование од ширење на...

Шаренолик парламентарен состав со големи предизвици пред себе

Иако овој парламентарен состав може да претрпи и промени, во зависност од тоа кој ќе формира влада и кој од овие избрани пратеници ќе...

Светската банка бара Г20 да им ги намали долговите на сиромашните...

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, ги повика земјите од Г20 да разговараат за намалување на долговите на најсиромашните земји за да се минимизираат...

На Макрон му е потребно економско чудо за да ја зачува...

Западните медиуми во пресрет на претседателските избори во Франција, закажани за 2022 година, анализираат дека на актуелниот претседател Емануел Макрон ќе му бидат потребни...

Дали „големите“ ќе се вмешаат во американските избори?

Новите анкети покажуваат дека мнозинството Американци веруваат дека странски влади ќе се обидат да се вмешаат во претседателските избори закажани годинава, меѓу кои има...