Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24984)

Како да се изврши деглобализација?

Среде пандемијата политичарите повикуваат на реосмислување на глобалните синџири на снабдување. Бран на политичари се соедини против наводните недостатоци во глобалните синџири на снадување...

Животни

Неколку причини зошто треба да си набавите аквариум со риби Рибите се третите најпопуларни домашни миленичиња, по кучињата и мачките. Доколку имате аквариум, веројатно знаете...

Фотографии од Сонцето од најмало растојание досега

Сондата „Солар орбитер“ на Европската вселенска агенција го фотографираше Сонцето на оддалеченост од околу 77 милиони километри. Станува збор за фотографии од Сонцето што...

Научниците откриле можна причина за абнормалната топлина во Сибир

Влијанието на човекот е главна причина за невообичаеното топло време во регионите на Сибир. До ваков заклучок дошла Меѓународната група научници од Русија, Холандија,...

„Гугл“ лансира дигитален преведувач на хиероглифи

Компанијата „Гугл“ го претстави дигиталниот преведувач на хиероглифи, наречен Фабрициус, кој користи машинско учење за да ги декодира античките египетски знаци. Оваа функција е...

Храна што штити од артритис, тумор и од разни вируси

Достапна, а не чини многу Не е можно да се набројат сите прехранбени артикли што го подобруваат нашиот имунолошки систем, па затоа ги издвоивме оние...

Хиперреалниот Џош лебди во „Сама галерија“

Хиперреалистичкиот скулптор Тони Матели го претставува своето последно дело „Џош“. Делото, всушност, е галерија наречена „Сама галерија“ во Лонг Ајленд - првиот изложбен простор...

Се отвора изложбата „Современа скулптура“

Друштвото на ликовните уметници на Македонија под покровителство на Министерството за култура и Град Скопје, во рамките на манифестацијата „Скопско културно лето“, денеска ќе...

Творците не можат да функционираат без својата публика

ЗОРАН ПЕЈКОВСКИ, ПИСАТЕЛ Периодов целиот свет е зафатен со глобалната пандемија на коронавирусот. Дали оваа вонредна состојба за писателот е време да извади нови литературни...

Панорама / Партии паразити

Софија - Бугарскиот претседател Румен Радев одговори на повиците за дијалог што претходно ги упати Цвета Карајанчева, претседателката на парламентот во Софија, каде што...