14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:16

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24983)

НАТО нападнат среде Македонија

Македонија како членка и сојузник на НАТО е дел од колективниот систем за одбрана и во сајбер-просторот. Во таа насока упадот или, како што...

ФУДБАЛ – ШПАНИЈА

Меси: Потребни се промени во Барселона Лионел Меси вели дека во Барселона „работите треба да се променат“ доколку не сака да биде елиминирана од Наполи...

Хамилтон како најбрз на првиот тренинг тргна по рекордот на Шумахер

ФОРМУЛА 1 - УТРЕ ТРКА НА ПАТЕКАТА „ХУНГАРОРИНГ“ Светскиот првак Луис Хамилтон беше најбрз на првиот тренинг пред утрешната трка за големата награда на Унгарија...

Бах: Не сакаме олимписки игри зад затворени врати

Работиме на барање решение за Игрите, кои од една страна треба да го штитат здравјето на сите учесници, а од друга страна да го...

Можно е прво манчестерско финале во ФА-купот?

Вечерва, во првото полуфинале (20.45 часот), ланскиот победник Манчестер сити игра против најуспешниот со 13 трофеи, Арсенал, а утре (19 часот) се среќаваат Манчестер...

Зидан: Титулата во Ла лига ми е подрага од европските трофеи

Реал Мадрид ја освои 34-та титула првак на Шпанија, а Зидан го освои 11-от пехар како тренер. За Реал ова е прв трофеј по...

Патниците станаа „позајмувачи“ на авиокомпаниите погодени од ковид-19

Патниците што резервирале летови што потоа биле одложени или откажани поради пандемијата се надеваат дека ќе си ги вратат парите од авиопревозниците. Компаниите, пак,...

Континентални промени кај најголемите економии во светот

Според податоците на Светската банка и ММФ се очекува, азиските земји да бидат најмногубројни меѓу првите пет држави во светот според големината на БДП...

Кинеско-ирански сојуз против САД?

Американски „Њујорк тајмс“ тврди дека Кина и Иран склучиле сојуз што ги поткопува напорите на администрацијата на Трамп да го принуди Техеран одново да...

Глобалната куповна моќ се „сели“ на југ

Во целиот свет економиите во развој земаат поголем удел во глобалната куповна моќ, додека традиционално развиените економии тешко можат да ги следат. Најголемата нација во...