38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24983)

Нега и убавина

Направете маски за лице со летно овошје  Летото ни нуди голем избор на разновидни овошки, па затоа сега е идеално време за приготвување природни и...

Роверот на НАСА „Персеверенс“ ќе трага по живот на Марс

Најголемиот и најопремен ровер што бил испратен на Марс ќе тргне на патување да бара докази за минатиот живот на Црвената Планета и за...

Храна што доведува до депресија

Сите ја знаеме изреката „вие сте она што го јадете“. Според најновата студија, ова се однесува не само на телото туку и на психата....

Париз лансира пловечко кино со 38 електрични чамци

Среде тековната здравствена криза предизвикана од ковид-19, Париз изненадува со креативен одговор за итни случаи за својата летна програма во 2020 година: Пловечко кино...

Пет техники за релаксација

Постојат голем број техники за релаксација, а добрата вест е дека тие навистина функционираат, иако во тешка фаза од животот можеби не веруваме во...

Онлајн промоција на книга за современа македонска музика

Првата книга со рецензии на англиски јазик за современа македонска музика, кои наедно се објавени во реномираниот светски медиум „Ол абаут џез“ на авторот...

Можност за продуценти и за автори на документарци

Форумот „МакеКоПроДокс“, кој ќе се одржува во август и во септември, има цел да развие стратегиски план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм...

Претставата „2020“ ја претскажа короната

Апокалиптичните теми и прашања со кои се занимаваме во претставата не се никаква пророчка дарба, туку работа на согледување, промислување, вели режисерот Ивица Буљан Претставата...

Панорама / Во туѓи чевли

Атина - Грција ја продолжи забраната за влез во земјата до 31 јули за граѓаните на земјите што не се членки на ЕУ, објави...

Ново одложување на испораката на гас преку ТАП

На период од една година, односно до крајот на 2021 година се одложуваат испораките на гас за Италија преку Трансанадолискиот гасовод (ТАП), иако е...