Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24981)

Техно

Елон Маск ќе произведе целосно автономно возило Елон Маск, ексцентричниот сопственик на компанијата „Тесла“, изјави дека до крајот на годината производителот на електрични автомобили ќе...

Кометата Неовајс ќе помине покрај Земјата за две недели

Кометата Неовајс минатата недела помина покрај Меркур, а близината на Сонцето овозможи прашината и гасот од нејзината површина да направат голема опашка. Според експертите...

Кајсијата e ризница на витамини и минерали

Кајсиите содржат витамин Ц, витамин А, витамини К, Б1, Б2, Б3, Б6, Е, како и минерали: калиум, калциум, бакар, железо, магнезиум, манган, фосфор и...

Венко Серафимов и Славчо Стојанов тој ден беа на „Вембли“

Поминаа 35 години од „Лајв еид“ - настанот што го сплоти светот Пред точно 35 години се одржа „Лајв еид“, еден од најголемите музички настани...

Новата Летна школа за архитектура зазема алтернативен формат

Темата „Омаж на заедништвото“ има цел, обратно од преовладувачкиот тренд на размислувања за новиот „визуелен пејзаж на ковид-19“ базиран на физичкото дистанцирање, да нè...

Стадионот „Сан Сиро“ како споменик на жртвите од ковид-19

Архитектот Анџело Рена, роден во Фиренца, ја сподели својата идеја да го претвори легендарниот стадион „Сан Сиро“ во место на комеморација во спомен на...

„Изброј ги ѕвездите“ е вистинска приказна од холокаустот во Данска

Романот „Изброј ги ѕвездите“, во издание „Арс ламина - публикации“, на Лоис Лаури имаше онлајн промоција, во соработка со Фондот на холокаустот на Евреите...

Смеј се со Чарли Чаплин под отворено небо

Кинотеката на Македонија овозможува ново видување на ремек-делата на кралот на комедијата Кинотеката на Македонија од утре, со почеток во 21 часот, започнува со прикажување...

Панорама /

Подгорица - Откако црногорскиот институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 теста, кои претходно поради малиот капацитет во Црна Гора...

Соседски недоразбирања за нуклеарниот отпад

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Словенија и Хрватска ги потврдија ревидираните програми за затворање на нуклеарната електроцентрала „Кршко“ и за складирање на нуклеарниот отпад, а ова било...