5.3 C
Skopje
27.11.2020 - 1:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24980)

Домување

Од кои работи во кујната треба да се ослободите Дури и кога мислите дека сте средиле сè, дизајнерите на ентериер откриваат дека секогаш има непотребни...

Вештачка интелигенција создава портрети на историски личности

Фотографот Бас Стервијк од Амстердам ѝ го привлече вниманието на светската публика откако на својот инстаграм-профил објави хиперреалистични портрети на познати историски личности. За...

Играта „Супер Марио Брос“ го урна рекордот

Никогаш неотворен примерок од видеоиграта „Супер Марио Брос“ од 1985 година е продадена на аукција во САД за рекордни 114 илјади долари. Од аукциската куќа...

Белковини како замена за месо

Наут: наутот не е само извор на протеини, туку е богат и со растителни влакна, ниска содржина на масти, минерали, железо, цинк, витамин Б.  Грав:...

Каде патуваше меланхоличниот морепловец Корто Малтезе

Многумина сметаат дека Корто всушност е лика и прилика на својот автор Хуго Прат, кој на морепловецот му го всадил сопствениот скептицизам во поглед...

Панорама / Слични, но различни

Софија - Илјадници граѓани четврти ден по ред се собраа пред претседателството во Софија во неделата попладне, со барање за оставка од Владата на...

Хашим Тачи на сослушување пред Специјалното обвинителство

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи вчера требаше да биде сослушан во Хаг од Специјалното обвинителство за Косово, кое кон крајот на јуни го обвини за...

Едни без државјанство, други со двојно

Бројот на лицата без државјанство во балканските држави се намалува, но постапката за остварување на ова право е долга и тешка Во 78 држави во...

Цената на горивата повторно во нагорна линија

Дополнителната акцизата за горива во висина од три денари е антикризна мерка и во случај на зголемување на цената на нафтата истата таа ќе...

Брнс: Никој не може да го предвиди одзивот на гласачите

Не може да се каже каков ќе биде одзивот на гласачите на претстојните предвремени парламентарни избори во услови на пандемија, изјави американската амбасадорка Кејт...