Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24979)

Животни

Како да му помогнете на вашето вознемирено милениче Истражувањата покажуваат дека стресот може негативно да влијае врз здравјето на нашите миленици ако не им посветиме...

Невести на протест во Рим

Невести облечени во своите венчаници протестираа пред прочуената фонтана „Ди Треви“ во Рим, поради одложувањето на нивните венчавки и свадби поради корона-рестрикциите. Италија, една од...

Роботски лабораториски асистент е илјада пати побрз од човекот

Научниците развија роботски лабораториски асистент што може да се движи и да изведува научни експерименти исто како човекот, но многу побрзо. Машината е дизајнирана...

Зачините понекогаш се подобри од лековите

Зачинетата храна во одредени случаи има доста предности во однос на употребата на лекови. Оние што редовно консумираат ваква храна, побрзо се справуваат со...

Дарко Рундек во Античкиот театар во Охрид

На сцената на Античкиот театар во Охрид, на 15 август, ќе настапи Дарко Рундек со својот придружен бенд. Познатиот музичар неодамна го најави новиот...

Модна колекција работена во изолација

Росица Мршиќ ја претставува својата најнова колекција, насловена „Калрскејп“, работена во вонредни изолациски услови, која носи нов свеж бран на бои и форми. Инспирирана...

Во Британија излегува „Македонисимо“ на Трпчески

Албумот „Македонисимо“, со изведби на пијанистот Симон Трпчески, ќе биде објавен на 28 август, соопшти престижната британска етикета „Лин рекордс“, најавувајќи го излегувањето на...

Перформанс на Спасе Перовски два дена пред избори

Ова не е политички проект, туку ликовно дело што има директна врска со еден изборен циклус, вели авторот Ликовниот уметник Спасе Перовски од Велес, вечерва,...

Меката скулптура на Ешелман над пристаништето во Флорида

Со отворање на пристаништето во Сент Питербург, Флорида, Џенет Ешелман го откри своето последно дело „Свиен лак“, монументална скулптура изработена од 290 километри долг...

Панорама / Короната е како кариес

Белград - Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера учествуваше на видеоконференција во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина, под покровителство на Европската Унија. Вучиќ...