24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 11:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24978)

На изборните листи 1.560 кандидати

Македонија годинава на 15 јули ќе гласа на десеттите парламентарни избори, петти предвремени по ред. Ова се први избори во земјава, кои се одржуваат во...

Нега и убавина

Црвено вино за чистење на лицето Црвеното вино има многу афирмативни својства, а едно од нив е фактот дека дејствува позитивно во негата на кожата....

„Крај Вардарот џез“ на 23 и 24 јули

„Крај Вардарот џез“ е името на новиот музички фестивал и културолошка заложба на дискографската куќа „ПМЏ џез“ од Скопје, што ќе се одржи на...

Клучот за добар сон е туширањето со топла вода

Повеќето луѓе уживаат да го започнуваат денот со топол туш за да останат свежи во новиот ден. Според истражувањето, туширањето пред спиење може да...

„Света Софија“: музеј или џамија?

Во над 1.400-годишното постоење, величествената куполна структура на „Аја Софија“ беше главна катедрала на Византиското Царство, џамија во Османлиското Царство и музеј во модерна...

Како влијаат маските за лице на нашата комуникација?

Што можеме да научиме од жените што носат превез и комуницираат со околината без проблеми? Хуманитарните организации сметаат дека сите што работат во јавниот...

Електроакустичен концерт на пијанистката Дуња Иванова

Овој понеделник, со почеток во 21 часот, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, пијанистката Дуња Иванова ќе одржи солистички концерт со музиката...

Ренесансна двојка се обедини по 125 години

Двојката насликана од ренесансниот уметник Бартоломеј Бруин Постариот, пред нивниот брак во 1539 година, конечно се обедини, откако историчарка на уметноста се претвори во...

Чешката култура онлајн

„Градовите без нас (Тивки градови)“ е изложба на фотографии на Карел Цудлин, која е поставена онлајн. Ова е збирка од десет уметнички фотографии на...

Шекспировските генерации се раѓаат во време на безизлези

Владо Ѓорески од Заводот и музеј во Битола, осврнувајќи се на влијанието на корона-кризата врз културата, посочи и на одржаната изложба на Валерија Бертесина...