Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24977)

Медицински совети

Прошетката на плажа го унапредува менталното здравје Едно неодамнешно истражување покажа дека синото опкружување е корисно за менталното здравје. Исто како и зеленилото и синилото...

Вселенска карпа потенцијално опасна за Земјата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека наскоро покрај Земјата ќе поминат пет астероиди. Истовремено е идентификувана и вселенска карпа од која се заканува најголем...

Јужниот Пол се загрева трипати побрзо од светскиот просек

Новото истражување, објавено во списанието „Нејчр клајмат чејнџ“, покажува дека Јужниот Пол во последните 30 години се загрева трипати побрзо од светскиот просек. Истражувачите...

Поминуваме шест часа дневно пред екраните

Поминуваме дури шест часа на ден гледајќи во екраните на нашите паметни телефони, компјутери и телевизори. Британските психолози спровеле истражување на 2.000 луѓе, со...

Здравствени придобивки од намаленото внесување сол во исхраната

Солта ни е потребна за голем број метаболистички процеси во организмот, а може да добиваме доволно количество сол без дополнително солење на храната. Пресметано...

Крис Хемсворт во филмот за Халк Хоган

Познатиот актер Крис Хемсворт се подготвува да го отелотвори еден од најпознатите професионални борачи на сите времиња, Халк Хоган, во новиот филм на Нетфликс. Улогата...

Хали Бери се повлече од улогата на трансродов маж

Откако на социјалните медиуми го тврдеше спротивното, славната актерка Хали Бери се извини на Твитер, велејќи дека веќе не размислува да глуми трансродов маж...

Давид Атанасоски учесник на остеновото биенале на цртеж

Прилепскиот уметник Давид Атанасоски е селектиран за учество на „Остен - биеналето на цртеж 2020“, со делото „Геометриски орнамент“, изработено од материјали генерирани од...

Вуди Ален со нов филм во Сан Себастијан

Новата романтична комедија на Вуди Ален, „Фестивалот Рифкин“, ќе го отвори Меѓународниот филмски фестивал во Сан Себастијан во септември, а тоа ќе биде и...

Запис на една културна антропологија

Кон изложбата на фотографии на Џоел М. Халперн, „Скопје, 1973 г. - 10 години по земјотресот“, на Македонското студентско етнолошко-антрополошко друштво и „Кунстматрикс“ Осврт Изминатиов екстензивен...