Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24976)

Ливерпул сега „игра“ против рекордите

Ливерпул сезонава победи 30-ти пат и најбрзо стигна до таа бројка во историјата на Лигата (на 34 меча). Ако забележи уште две победи, новиот...

Техно

„Мајкрософт“ ќе ги претстави новите игри за „Икс-бокс сериес икс“ Компанијата „Мајкрософт“ најави кога ќе бидат претставени новите игри за конзолата „Икс-бокс сериес икс“. Презентацијата...

Спарината убива

Понекогаш кога е жешко немаме волја да јадеме, но за да може енергијата да остане на потребното ниво треба да јадеме барем по малку...

Мистериозна смрт на стотици слонови во Боцвана

Стотици слонови, наводно, мистериозно умреле уште од мај во делтата Окаванго во Боцвана. Земјата ја има најголемата популација на слонови во светот, се проценува...

Германската армија обучува кучиња за откривање корона

Германската армија тренира кучиња за откривање нови видови на коронавирусот кај луѓето, пишува германското списание „Дер шпигел“. Како дел од проектот што заеднички го имплементираат...

Како ќе изгледаат луѓето што работат од дома за 25 години?

Деловните стручњаци од „Директли аплај“ направија фоторобот што покажува како би можеле да изгледаат за 25 години луѓето што цел живот работеле од дома. Роботот...

Досега невиден портрет на музата на Пикасо на аукција

Еден нежен и досега невиден портрет на музата и љубовница на Пикасо, Мари-Терес Волтер, кој уметникот лично го чувал до својата смрт, првпат ќе...

Откинато парче бесмртност

Мојот син, пак, кој порасна со константите на виртуелното постоење, ми постави прашање зошто улицата на која живее се вика Никола Тесла, а е...

Панорама / Танц со вирусот

Тирана - Албанскиот претседател Илир Мета порача дека визната либерализација за граѓаните на Косово е неопходност што мора да се случи што е можно...

Македонските граници со ограничувања за соседните земји

Скопје - Комисијата за заразни болести донесе одлука да достави предлог до Владата од денеска при влез во државата за сите граѓани од Србија,...