16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 14:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24975)

Потпелистерските села добија пречистителна станица

Битола Една дамнешна желба и идеја, чија реализација со децении се одложуваше, за жителите од потпелистерските села Трново и Магарево деновиве конечно стана реалност. Овие...

За идните пратеници најбезбеден знаковниот јазик?

Здравствените експерти предупредуваат дека во идниот парламентарен состав пратениците треба да седат преку едно столче во просториите, секогаш да носат маски, но и да...

Спортски вести

Мурињо петти менаџер со 200  победи, Фергусон остана рекордер Тотенхем го совлада Евертон со 1-0, со што Португалецот Жозе Мурињо (57) ја прокнижи 200. победа...

Филмот, идеологиjата и ние…

Веста дека европскиот фонд „Еуримаж“ ја поддржал и првата грчко-македонска филмска копродукција „Зад стоговите сено“ во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу, објавена...

Воведен е привремен систем на бодување за АТП-листата

ТЕНИС Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП) усвои нов систем на бодување, кој ќе важи до крајот на сезонава, погодена од пандемијата на коронавирусот. Привремениот систем...

Раскази за расказите, 6

Тресок пред кафуле. Скап автомобил, лош возач! По подолга пауза, се качив на велосипедот. „Фолксвагенот“ одамна го продадов, па се префрлив главно на пешачење, но...

Металург на 20 јули почнува со подготовките

Предвидено е во Автокоманда да работиме до 30 јули, потоа до 11 август подготовките ќе ги продолжиме во Маврово, а оттаму продолжуваме за Струга,...

Се нижат рекорди за ТВ-гледаност на Премиер-лигата

Дуелот Саутемптон - Манчестер сити (1-0) го гледале 5,7 милиони луѓе, што е нов рекорд за премиерлигашки дуел во Велика Британија (пред две недели...

Националната галериjа во борбата против пандемиjата

Музеите во целиот свет се соочуваат со огромни тешкотии. Многу од нив сѐ уште се затворени за посета, некои делумно се отвораат со нови...

Однесено од разумот: цензура заради политичка коректност

Цензурата во американската култура не е нешто ново, а што е најинтересно најмногу забранувана книга на сите времиња во Америка е „Авантурите на Хаклбери...