17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 3:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24975)

Бизнис – инфо

ЕК: Поголема криза од очекувањата Економијата на ЕУ ќе го доживее најтешкиот пад од Втората светска војна во вториот квартал во 2020 година, се наведува...

Како побрзо до светските пазари

Македонија како земја со изобилство на сонце има врвен квалитет на земјоделските производи, сепак мал дел од нив се обработува во насока на добивање...

Историјата можат да ја одбранат само историчарите

Неодамна (на 13 јуни 2020) во главниот град на поранешната заедничка ни држава СФРЈ беше потпишана декларација за одбрана на историјата од ревизионизам и...

Владиката Агатангел: Венчавајте се млади, не чекајте вирусот да исчезне

И покрај ширењето на коронавирусот во земјава, младите да не ги одложуваат стапувањето во брак и венчавката во црква, само зашто потоа нема да...

Во жарот на борбата се заборави на ферплејот

Иако со ограничувања за поширок директен пристап до гласачите (без големи митинзи), се чини дека жарот на политичка спротивставеност во кампањата воопшто не е...

Mеридијани

Канбера - Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, повторно ќе биде ставен под целосен карантин поради зголемување на случаите со коронавирус, изјави премиерот...

Пандемијата ја намали вредноста на американскиот пасош

Коронавирусот предизвика значаен пад на вредноста на американскиот пасош. Ова го покажува индексот на најпосакувани пасоши од истражувањето на „Хенли и партнерс“, со кое...

Што стои зад мистериозната експлозија во иранскиот нуклеарен објект?

Додека највисокото иранско тело за безбедност соопшти дека причината за инцидентот во нуклеарниот објект „Натанц“ е утврдена, но одби да објави детали, разузнавачите и...

Библиотеката и музејот ги отворија вратите за посетителите

Велес Локалната библиотека „Гоце Делчев“ и Народниот музеј - Велес повторно ги отворија вратите за корисниците и посетителите и од понеделникот граѓаните можат да ги...

Инвертери за подрачните училишта

Новаци Општина Новаци доби 25 висококвалитетни инвертери наменети за подрачните училишта и сега печките на дрва ќе ги замени со нов, еколошки и ефикасен начин...