28.8 C
Skopje
1.8.2021 - 10:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24975)

Здрава храна

Бобинките го чуваат мозокот Оптималното ментално здравје е најважен предуслов за нормално функционирање во сите сфери на животот. Со стареењето и долгите ментални напори доаѓа...

Десеттото издание на „Здраво, млади“ на 27 август

Јубилејното, десетто издание на фестивалот „Здраво, млади“ е закажано за 27 август, во паркот на Младинскиот културен центар во Скопје. - Поминавме девет лета заедно,...

Концерт на Амира Медуњанин во август во Античкиот театар

Една од најголемите женски регионални ѕвезди во моментов, Амира Медуњанин ќе одржи ексклузивен концерт во Македонија, на 9 август, на сцената на Античкиот театар...

Интровертните се подобри социјални психолози

Новата студија спроведена на универзитетот „Јејл“ открива дека интровертните личности се подобри социјални психолози. Студијата објавена во списанието „Сошл псајхолоџи“ се обидела да ги...

Седум апликации од Македонија за наградата „Милан Младеновиќ“

Фондацијата „Милан Младеновиќ“ извести дека на 30 јуни завршил конкурсот за наградата што го носи името на водачот на рок-групата „Екатерина Велика“. За престижната награда...

Астрономите збунети од ѕвездата што исчезна мистериозно

Астрономите веќе некое време се збунети од исчезнувањето на џиновската ѕвезда што ја набљудуваа, па се прашуваат дали е можно таа да се претворила...

Занимливости

Зеугма - градот што бил основан од македонскиот крал Селеук Градот бил основан во 300 година пред нашата ера од Селеук Први Победникот - генерал,...

Панорама / Кашлица за амбасадорката

Приштина - Американскиот аналитичар и експерт за ситуацијата во Западен Балкан, Едвард Џозеф, вели дека не гледа начин за договор меѓу Косово и Србија....

Забрана и за летовите до Белград

По завчерашното затворање на границата за влез на српски државјани, Грција донесе одлука и за вонредна забрана на летови од Белград до 15 јули. Исклучок...

Наесен најголемо искушение за (не)вработеноста

Во Србија е исплатена последната рата од државната помош за исплата на минималните плати на работниците од приватниот сектор, а од Владата не најавуваат...