-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24973)

Животни

Кога вашето куче е агресивно кон посетители Постои посебна врска помеѓу миленичето и сопственикот. Меѓутоа, спрема непознати или луѓе што не ги гледа често, кучето...

Предoк на хаската и на маламутот пред 10.000 години му...

Заеднички предок на денешните раси на кучиња што се користат за влечење, како што се хаската и маламутот, е стариот сибирски пес што живеел...

Британски микробиолог покажува како точно дејствуваат маските

Британскиот микробиолог д-р Ричард Дејвис, со илустрации на Твитер, прикажа како точно функционираат маските за време на ширењето на коронавирусот. Во неколку чекори тој...

Како да постапите доколку живеете со заразен од ковид-19

Ако се сомневате или дури сте добиле потврда дека некој од членовите на вашето семејство се заразил со коронавирусот, има неколку мерки кон кои...

Две претстави на „Златен Елец“ на „Скопско лето“

Независниот театар „Златен Елец“, кој го раководат младите актери Бобан Алексоски и Надица Петрова, почнува со работа. Овој месец ќе одигра две претстави во...

„Еуримаж“ ја поддржа грчко-македонската копродукција „Зад стоговите сено“

Европскиот фонд „Еуримаж“ ја поддржа првата грчко-македонска филмска копродукција „Зад стоговите сено“, во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу. Станува збор за копродукција...

Уметницата што беше во Скопје, Тања Бругера, уапсена во Куба

Уметницата, која активно го критикува кубанскиот режим, е бранителка на правата на уметниците и се бори против цензурата. Таа ја покажа својата поддршка на...

Балканската артилерија со топови од Студената војна

Националните армии во регионот располагаат со над 1.400 парчиња артилериско оружје, а воениот арсенал им се состои главно со модели од Студената војна. Најмногубројна...

Во саботата имаше рекорден дневен пораст на заболени

Најголем пораст на новозаболени лица во еден ден имаше во: Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и во Србија Во саботата во свeтот беше регистриран...

Сузбивањето на корупцијата – битен елемент во формулата за добивање глас...

Компаративна анализа на изборните програми на партиите за феноменот корупција и за ефикасната борба против истата таа Корупцијата како феномен на противправно практикување на јавната...