Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24970)

Панорама / Извршител за пет книги

Белград - Германија сè уште не донела одлука дали да ги следи препораките на ЕУ за отворање на границите за земји што не се...

Техно

Претставен најбезбедниот телефон во светот Од Финска, земјата од која потекнува еден од најпопуларните телефони досега, „нокиа 3310“, доаѓа паметниот мобилен телефон „битиум таф мобајл...

НАСА произведе ѓердан што ве предупредува да не го допирате лицето

Американската вселенска агенција НАСА објави упатства за производство на ѓердан со помош на 3Д-печатач што ќе ги спречува луѓето да го допираат лицето. За...

Човекот не е создаден за многу работа

Иако сè уште е незамисливо да се работи само четири часа на ден, експертите сметаат дека тоа воопшто не е лоша идеја. Покрај тоа,...

Глобалниот туризам во загуба од речиси 200 милијарди долари

Пандемијата на коронавирусот го парализира патувањето низ целиот свет, а пристигнувањето на туристите е речиси преполовено во првите четири месеци од оваа година, соопшти...

Нова интернет-книжарница

Издавачката куќа „Антолог“ објави дека на веб-локацијата http://www.antolog.mk/ е достапна новата интернет-страница, која е со модерен дизајн и со многу нови функции што ќе...

Седумте милијарди луѓе мораат да се чувствуваат како едно

Духовниот водач далај-лама шири оптимизам среде пандемија на коронавирус Духовниот водач далај-лама, деновиве на својот профил на социјалната мрежа Фесјбук напиша: „Имам 85 години и...

Под мотото „Физичка дистанца“ започна Прилепско лето

Под мотото „Физичка дистанца“ започна традиционалното „Уметничко лето ЦСЛУ-Прилеп“, кое годинава ќе трaе 60 дена. Организаторите велат дека е јасна нивната порака, истакнувајќи дека...

Погледот на Шо Шибуја кон „Изгрејсонца низ мал прозорец“

Во време кога сме презаситени со билтени и вознемирувачки вести, графичкиот дизајнер Шо Шибуја нуди уникатен начин за бегство од непријатната реалност преку сликање...

„Дервишот и смртта“ на Пројковски премиерно на тврдината Кастел

Уметничкиот директор на театарот, Владимир Ѓорѓевиќ, на неодамнешната прес-конференција, која се одржа таму, говорејќи за работата на „Дервишот и смртта“, нагласил дека станува збор...