Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24969)

Дрвосечачите, рибарите и пилотите ги имаат најопасните професии

Бирото за работничка статистика ги анализира податоците за бројката на починати работници на сто илјади вработени со полно работно време. Најизложени на ризик се...

Раскази за расказите, 4

Раскажува соседот Никола, за време на карантинот: „Еднаш со Свето бевме по работа во ’Сковин‘. Тогаш копавме тунели за цистерни за вино. Тунелот требаше...

Ливерпул е пред хет-трик во изборот за фудбалер на сезоната?

Капитенот Џордан Хендерсон е меѓу фаворитите за највредната награда - играч на годината, која во претходните две сезони ја добија неговите тимски колеги Вирџил...

Втор том на „Визуелна хроника на македонскиот стрип“

Стрип-центарот на Македонија со седиште во Велес, со поддршка од Министерството за култура, деновиве го објави вториот том на „Визуелна хроника на македонскиот стрип“....

Ѓоргиев: Македонија има реални шанси за нов настап на ЕП

Во групата Ц во квалификациите за ЕП 2021, Македонија ќе им биде домаќин на Данска, Турција и на БиХ на вториот турнир, во јануари,...

Објавена „Слаткарницата на кривогледиот Џим“ од чешкиот писател Марек Томан

Во издание на „Бата прес“ на македонски јазик е објавена книгата за деца „Слаткарницата на кривогледиот Џим“ од чешкиот писател Марек Томан. Делото од...

„Ја сонуваат ли растенијата утрешнината“ – изложба на „Риека 2020“

Уметникот од светски глас Игор Ешкиња, на самостојната изложба „Ја сонуваат ли растенијата утрешнината“, отворена во „Делта лаб“ во Риека, презентира примероци од растенија...

Постарата ерминија на Дичо Зограф е најобемното дело на народен...

Јазикот на кој е напишана допрва ќе биде предмет на научен интерес на лингвистите што ги проучуваат нашите македонски дијалекти. Една од особеностите на...

Поп Ацев ќе плива во чест на Нико Нестор

Поп Ацев ќе плива во спомен на легендата на македонското маратонско пливање, кој го преплива познатиот канал Ла Манш во 1959 година НА 11 ЈУЛИ...

Изборна деменција

Иако Ристе, кој е веќе навлезен во осмата деценија од животот, не е многу инфициран од политиката и, како што вели, освен во бога...