Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24969)

Здрава храна

Вишната е одличен антиоксидант Сезона е на вишните, вкусно овошје што важи за одличен антиоксидант, а помага и во борбата против стареењето и е одличен...

Зошто некои луѓе се магнет за комарци?

Почна сезоната на комарците, а поради високите температури сите ги држиме вратите и прозорците отворени, па ако нема заштитна мрежа на нив, тешко нам....

Фестивалот „Егзит“ наполни 20 години

Со настапите на „Урбана герила“, диџеј Факир и „Ди фејс“, на 29 јуни пред точно 20 години во паркот на Универзитетот во Нови Сад,...

Од сопственик на хотел до негов портир

Сторија за Петре Американецот од Кавадарци Возбудлива и необична е животната сторија на Петре Камчев-Американецот од Кавадарци, распослана на три континенти и исполнета со голем...

Занимливости

„Освојувачот“ - филмот што ја усмрти филмската легенда Џон Вејн На 2 февруари 1956 година во Лондон се одржала светската премиера на американскиот филм „Освојувачот“,...

Панорама / Уморни од политички игри

Подгорица - Црна Гора вчера на Меѓународната конференција во Брисел го отвори осмото последно поглавје во преговорите со Европската Унија, кое ги опфаќа заштитата...

Белград се соочи со бугарско вето

За причините за поставување на „бугарската“ рампа на патот на Белград кон Брисел јавно проговори и српската премиерка Ана Брнабиќ, која посочи на однесувањето...

Бизнис – инфо

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук Канадски компании се приклучуваат кон групата светски брендови што решија да не се рекламираат на „Фејсбук“ поради...

Цените низ ЕУ значително варираат, Македонија со најниски цени

Анализата на „Евростат“ покажува големи разлики меѓу цените на производите и услугите низ европските земји, а особено голем јаз има меѓу цените кај рестораните...

Кога „големите“ се мешаат во странските избори

Рускиот претседател Владимир Путин често е прашуван од новинарите за „мешањето на неговата влада во последните претседателски избори во САД“. Тој има навика да...