5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 6:46

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24968)

Наместо зад решетки, одлежуваат казна дома

Со полесен вид санкции и мерки се избегнуваат негативните ефекти од затворањето на луѓето, нивното стигматизирање, одвојувањето од семејството, прекинувањето на школувањето, губењето на...

Добрината е на врвот на човековата пирамида на вредностите

Етика за млади Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат значење...

Винс Картер по играње во четири децении заминува во пензија

КОШАРКА - НБА Тој е единствениот кошаркар што 22 години настапувал во НБА, од 1998 до 2020 година Винс Картер (43), досегашниот кошаркар на НБА-клубот Атланта,...

Бели пакети

На стариот татко, во родното село, јас, неговото одбегнато дете, редовно му праќам убави пратки, полни, бели пакети. Шеќер во коцки, кафе и брашно, понекој жилет остар, секој петок, пред...

Лидс води на патот кон Премиер-лигата

На мечот против Фулам (3-0), Алиоски го постигна вториот гол, по што Лидс е на врвот во дивизијата Чемпионшип, со три бода повеќе од...

Патувањето на „Весели вагони низ четири сезони“

Нова книга за деца од Ели Маказлиева Неодамна беше промовирана новата книга за деца на писателката Ели Маказлиева, насловена „Весели вагони низ четири сезони“, а...

Каков пристап е потребен за надарените и талентирани ученици?

За надарените ученици, креативен е оној наставник што има верба во младите луѓе и ги сака учениците, кој е љубезен, демократичен и полн со...

Баерн, Левандовски и ковид-19 ја одбележаа сезоната

Тестирањата за коронавирусот во Бундес-лигата и медицинските протоколи беа пример што го следеа другите лиги, па и спортови низ светот ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Баерн со триумфот...

Нема подобар лекар друг од д-р Овошје и д-р Зеленчук!

Пиперката, како и доматот, како да е синоним за долгото топло лето. Пиперките, заедно со доматот, модриот патлиџан и компирот, ѝ припаѓаат на иста...

Поздравот со шпалир за шампионот на Англија е стар 65 години

Најавите се дека Ливерпул ќе биде почестен со почесен шпалир од играчите на Манчестер сити на стадионот „Етихад“ в четврток, што ќе значи продолжување...