6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24968)

Регистрирани 10 милиони заболени, светската економија на стрмна удолница

Светската економија очекува пад од 4,9 проценти годинава: многу повеќе од прогнозата од три проценти во април, во екот на пандемијата, кога ММФ веќе...

Кога „големите“ се мешаат во странските избори

Рускиот претседател Владимир Путин често е прашуван од новинарите за „мешањето на неговата влада во последните претседателски избори во САД“. Тој има навика да...

Заев ветува повисока плата, Николовски економски развој, Зибери мултиетничка химна…

Парламентарни избори 2020 Политичките партии и вчера ја продолжија изборната кампања со несмалена жестина, со објавување аудиобомби и меѓусебни обвинувања за сторени криминали, но и...

Mеридијани

Вашингтон - Повеќе плажи во американската сојузна држава Флорида ќе бидат повторно затворени за да не се собираат голем број луѓе и да се...

Се тенчат резервите на медицински кислород

Паралелно со зголемувањето на бројот на заболени од коронавирусот на неделно ниво, Светската здравствена организација предупредува дека болниците се соочуваат со недостиг од кислородни...

Подобри услови во клоновите на градинката „Рада Поцева“

Кавадарци Општина Кавадарци деновиве реализира проект за подобрување на условите и нивото на безбедност на четири клона на градинката „Рада Поцева“. Финансиската конструкција изнесува 2.148.949...

Кичевчани им се вратија на старите навики

Кичево По речиси три и пол месеци, коцкарниците во земјава ги отворија вратите за играчите на среќа, кои едвај го дочекаа овој ден, повторно да...

Терапии со ветувачки резултати во лекувањето стануваат достапни

„Ремдесивир“ е првата целна терапија за лекување на ковид-19. Овој лек доби дозвола од Европската медицинска агенција да се користи за лекување пациенти. Тој...

Инвестиции во образовните институции

Гевгелија Додека учениците се на летен распуст, во Општина Гевгелија се реализираат плановите за инвестирање во повеќе образовни институции. Според усвоените планови за работа, предвидено...

Го кријат ли „неопределените“ клучот на победата

Политичките анкети и истражувањата за јавното мислење публикувани периодов, во кој во земјава е во тек изборна кампања, покажаа дека приближно половина од македонските...