Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24967)

Животни

Научниците открија зошто вашето куче има лице на виновник На сите сопственици на кучиња им е познато таканареченото лице на виновник, но научниците открија дека...

Мантил-фустанот е вечно модерен модел

Фустаните се еден од најдобрите избори ова лето, а доколку размислувате за спој на женственоста и практичноста, тогаш одлучете се за мантил-фустан, кој никогаш...

Поради говор на омраза Вибер ја прекина соработката со Фејсбук

„Ракутен Вибер“, една од водечките апликации за размена на пораки и бесплатна комуникација, соопшти дека ја прекинува деловната соработка со Фејсбук, објави весникот „Д...

„Симпсонови“ на чуден начин против расната дискриминација

Белите актери веќе нема да им позајмуваат гласови на ликови од други раси во легендарната анимирана серија „Симпсонови“, одлучи продукцијата. Новите правила ги изненадија...

Мајката природа ѝ подарила на Преспа богатство убавини

Излезе книгата „Преспанска разгледница“ од Славе Катин Во делото „Преспанска разгледница“ Славе Катин пишува за Преспа како за значаен дел на Македонија, за Македонците од...

И неолитското село на Тумба Маџари може да се посети...

„Неолитско село“, музејот под отворено на археолошкиот локалитет Тумба Маџари во Скопје, веќе може да се посети виртуелно. Виртуелната тура низ него е овозможена...

Виртуелен маркет на откажаниот Кан

И четири филма од фестивалот „Мобил“ се натпреваруваа во официјалната селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција, чија...

Панорама / Балканска Венецуела

Атина - Во 13-те грчки периферии се одредени вкупно 62 хотели што во текот на летната сезона ќе бидат пренаменети и ќе работат исклучиво...

Туристите „побегнаа“ во Албанија

ЦРНА ГОРА Странските гости што планираа да летуваат во Црна Гора се пренасочуваат кон конкурентските дестинации во регионот. Поради строгите мерки за влез во Црна...

Политичарите се фатија во изборното корона-оро!

Една недела по одржувањето на парламентарните избори, тројца високи државни функционери во Србија се позитивни на коронавирусот. Колку може ова да биде поука и...