0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 13:08

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24962)

Домување

Најчести грешки при купување и закачување завеси Доколку сакате просторот да ви изгледа беспрекорно, потребно е да обратите внимание како ги ставате завесите, бидејќи не...

Цреши за младешки изглед

Познато е дека црешите се сметаат за извонреден извор на минералот бор, кој исклучително поволно влијае на здравјето и квалитетот на коските, и дека...

Радиосигнали испраќаат 36 вонземски цивилизации!?

Можно е на Млечниот Пат да постојат 36 цивилизации, кои активно емитуваат радиосигнали во космосот, тврдат британските астрофизичари, пренесува „Танјуг“. Иако не постојат директни...

Коронавирусот ги врати жените во 1950-тите години

Британските истражувачи од Универзитетот во Сасекс стравуваат дека пандемијата на коронавирусот ќе има сериозни последици за жените. Во истражувањето учествувале повеќе од 2.000 родители....

Се финализира изградбата на вечното почивалиште на Тоше

Наскоро ќе се финализира изградбата на вечното почивалиште на Тоше Проески во неговото родно Крушево. Делегација на Владата изврши увид во текот на изградбата. -...

Јубилејниот 35-ти „Макфест“ ќе се одржи

Фестивалот за забавни мелодии „Макфест“, кој годинава го прославува своето јубилејно 35-то издание, се подготвува за роденденот, а првите луѓе го бараат најдоброто решение,...

Висок пораст на заболени, задолжително носење маска

Бугарија Поради зголемениот број новозаразени лица со ковид-19, премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, вчера одржа седница на Владата, на која беше разговарано за натамошните мерки,...

Апсолутна победа

Во реакциите на водечките светски медиу ми и агенции многу малку е посветено простор за демократскиот амбиент во кој се спроведоа парламентарните, покраинските и...

Зад „ентропијата“ во глобалната економија се крие соработка на големите

Додека на еден не му се стемни, на друг нема да му се раздени, вели една народна поговорка. И, во принцип, не греши. Актуелната...

Вонредната состојба заврши, предизвиците останаа

Познавачите на состојбите велат дека при носењето на одлуките за вонредна состојба во Македонија се случила чудна правна ситуација со временски вакуум, која ја...