38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 19:57

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24959)

Битката за гласови и преку меѓународните договори?

Одбележувањето на двегодишнината на Преспанскиот договор го поттикна прашањето дали и на кој начин добрососедските договори би можеле да бидат „адут про или контра“...

Mеридијани

ГЕРМАНИЈА- Германската канцеларка Ангела Меркел вчера истакна дека пандемијата на коронавирусот ја покажа ранливоста на Европа и најави дека лајтмотивот на германското претседателство со...

Еден отсто од светската популацијата се бегалци

Во светот има рекорден број од 80 милиони раселени лица, што претставува повеќе од еден отсто од светската популација, кои се соочуваат со војни,...

Брана на животот или на војната?

Египет не исклучува употреба на воена сила за да се спречи намерата на Етиопија да ја наполни акумулацијата на новоизградената брана на Синиот Нил Почетокот...

СКОПСКО – инфо

Се чисти каналот во Ново Село Општинските служби на Ѓорче Петров заедно со АД „Водостопанство“ - Скопско Поле го чистат каналот за наводнување во Ново...

Во Чаир се реконструира ОУ „Јашар Беј Шкупи“

Општина Чаир со помош на донација комплетно го реновира основното училиште „Јашар Беј Шкупи“ во истоимената населба. Во објектот на ова училиште ќе се...

Нови контејнери или нови навики ќе нѐ спасат од ѓубре

Новите полуподземни контејнери што беа поставени во Карпош 3 се дел од пилот-проект, кој треба да покаже дали тие имаат предности во однос на...

Билтен

Тројца лишени од слобода поради поседување марихуана Тројца речиси врсници на 24, потоа на 26 и на 27-годишна возраст полицијата лишила од слобода поради тоа...

Боите испраќаат силни пораки

Бојата има големо влијание врз луѓето и на таа тема се напишани многу книги и се направени обемни студии, сметаат модните дизајнери, кои во...

Обој ме, предизборно

На претстојните парламентарни избори на 15 јули, политичките партии од македонскиот и од албанскиот табор во изборната трка влегуваат со променети партиски бои, редизајнирани...