19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:09

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24959)

Комерцијалните галерии се отвораат, но другите не

Потребна е храброст Уметничкиот свет полека се враќа во живот. Иако голем дел од Велика Британија останува во карантин, водечките комерцијални галерии во Лондон повторно...

Панорама / Вклучена светилка во Москва

Љубљана - Осум нови случаи на инфекција со коронавирусот се потврдени во Словенија во последните 24 часа, објави словенечката влада во четвртокот, најавувајќи мерки...

Турција и Грција во спор за нафта и гас во Средоземното...

Турција планира да истражува за нафта и гас во области на Средоземно Море, што Грција ги смета за свои. Грчката влада предупреди дека какво...

Расте притисокот врз Белград, Макрон закажа нова средба за Косово

Во пресрет на парламентарните избори во Србија и поизвесната победа на партијата на Александар Вучиќ, расте притисокот од меѓународната заедница за решавање на спорот...

Бизнис – инфо

Британските авиопревозници против владината одлука за карантин Воздухопловните компании „Бритиш ервејс“, „ИзиЏет“ и „Рајанер“ поведоа преиспитување на законитоста на планот за карантин на британската влада,...

И туристичките водичи бараат поддршка од државата

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници пристапи во Сојузот на стопански комори (ССК). Договорот го потпишаа претседателот на Туристичко-угостителската комора при ССК, Владимир...

Домашните туристи единствена надеж за спас на сезоната

Туристичките работници во земјава немаат илузии дека оваа туристичка сезона може да сметаат на позитивен биланс, но се надеваат дека барем ќе успеат да...

Кампањата се ближи, ковид-19 засилено се движи

Државната изборна комисија и Комисијата за заразни болести предвидуваат протоколи за заштита од ширење на коронавирусот на денот на гласањето, но како ќе се...

Катица доби седумка за „Рекет“

Бојан Јовановски, односно Боки 13, е осуден на затворска казна од 9 години за примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а...

Што ќе ѝ донесе новиот евроамбасадор на Македонија

Кога некоја земја или меѓународна организација испраќа за свој амбасадор лице што е апсолутно непознато во дипломатијата, со тоа јасно става до знаење како...