17.8 C
Skopje
21.10.2021 - 17:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24958)

Заштитни маски со лицата на оние што ги носат

Повеќето луѓе носат маски за да се заштитат од заразата, но за да не бидат монотони и здодевни, младата дизајнерка и визуелна уметница Даниел...

Ќеркичката на Џорџ Флојд – најмлад акционер на „Дизни“

И американската пејачка, актерка, режисерка и оскаровка Барбара Стрејсенд (78), се вклучи во акцијата за помош на Џана Флојд (6), чиј татко Џорџ неодамна...

Ламите во борба против разни вируси

Антителата од ламите може да лекуваат разни болести, а во последно време се испитува и нивниот потенцијал во борбата против ХИВ и други вируси,...

Јас бев инспирација за ликот на Зоки Поки

Урбани легенди: Зоран Блажевски Човекот што триесетина години го креираше ноќниот живот на Скопје, од најмала возраст бил пргав и темпераментен, а писателката Оливера Николова...

Кризата само ги акцентира прекаријатните услови на независната сцена

Организиравме и учествувавме на неколку регионални истражувања од кои ќе се изработат анализи на условите за работа на уметниците и културните работници во време...

Ексклузивната монографија на Манчевски достапна онлајн

Ексклузивното издание за Милчо Манчевски, еден од најзначајните и најнаградувани македонски режисери, сега е достапно преку веб-страницата на Кинотеката на Македонија. Монографијата „Манчевски“ во...

Верска поделеност, тензии и апсење градоначалник

ЦРНА ГОРА Сменетиот градоначалник на Будва, Марко Царевиќ, неговиот син и брат, сменетиот претседател на Општинското собрание на Будва, Крсто Радовиќ, и уште петмина соработници...

Панорама/Грчко-бугарска „љубов“

Бисер балкански - Ќе го поддржам домашниот туризам на штета на Грците, кои не мразат од дното на душата и подготвени се да нѐ измамат...

Бизнис – инфо

Франција најави поддршка за домашното производство на лекови Францускиот претседател Емануел Макрон и водечкиот производител на лекови „Санофи“ најавија инвестиции во домашното производство на лекови...

„Дексаметазонот“ не лекува ковид-19, туку го намалува воспалението и се користи...

ЛЕКАРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ - ЛЕКОТ НИКАКО ДА НЕ СЕ ЗЕМА НА СВОЈА РАКА Цената на лекот во ампули (4мг/1мл), кој се користи при болничко лекување, чини...