-3.2 C
Skopje
22.1.2022 - 0:51

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24956)

Триесет и тројца келнери од Подгорци го преплавиле Белград

Во 20 век Македонци од Струшко масовно на печалба во Србија Истражувајќи го минатото на своето родно место Подгорци, Струшко, Стојан Кукунешоски, хроничар на животот...

Благој Маротов сними верзија на хитот „Не е љубов тоа“

Познатиот македонски инструменталист, автор и изведувач Благој Маротов деновиве сними нова верзија на својата позната композиција „Не е љубов тоа“. Песната, за која текстот...

Дијалогот за Косово пред нови предизвици

Не постои преголем оптимизам за резултатите од првите средби меѓу европскиот посредник во дијалогот за Косово и претставниците од преговарачките страни. Како нов момент...

Јанша ги отстрани здруженијата на партизаните

Словенија Словенечкиот премиер Јанез Јанша ги тргна здруженијата на борците од Втората светска војна од годинашната прослава на Денот на државноста, објави весникот „Дневник“. Со одлуката...

Седум златни правила за одржување на текстилот

За да се грижите за вашата постелнина на правилен начин, секогаш треба да ги следите правилата за одржување наведени на етикетата. Тоа подразбира дека...

Температурата на Земјата достигна рекордно високо ниво во мај

Температурата на Земјата се искачи на рекордно високо ниво минатиот месец, објави Националната океанска и атмосферска управа на САД (НОАА). Од НОАА наведуваат дека научниците...

Панорама/Од господ зависи

- Ние сме во коалиција од 2012 година, цели осум години, и ако господ даде ќе бидеме и по изборите. Тоа е доказ за...

Мутацијата покажува зошто коронавирусот е голем непријател

Научниците веќе со месеци испитуваат дали коронавирусот мутирал и дали станува сѐ попренослив или посмртоносен. Новите докази упатуваат дека одговорот на скоро сите прашања...

„Д фестивал“ одложен за август

Најголемата музичка манифестација во земјава под ведро небо, „Д фестивал“, поради пандемијата на коронавирусот е одложена за август. - „Д фестивал“ ќе се одржи од...

Бизнис – инфо

По шестнеделен раст, остар пад на цените на нафтата Цените на нафтата на светските пазари минатата недела остро паднаа, првпат по шестнеделниот раст, откако спласнаа...