8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 7:21

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24953)

Видеоигри што децата можат сами да ги градат

Некогаш, за да се направи некоја игра, беше потребно таа да поддржува посебна опција за градење или да се научи програмирање. Меѓутоа, многу нешта...

Храна што природно ослободува од болка

Некои видови храна, како што се шеќерот и белото брашно, може да ги зголемат болката или хроничното воспаление. Од друга страна, пак, одредена храна...

Срушен митот за намената на Кинескиот ѕид

Израелските археолози го срушија митот дека големиот Кинески ѕид бил наменет само за заштита на северните граници на Кинеското Царство за време на владеењето...

Синтетичките витамини се повеќе штетни отколку корисни

Една од најголемите трагедии на човековата цивилизација е давањето приоритет на хемискиот третман над прехраната, вели еден од најпочитуваните нутриционисти на 20 век, д-р...

Калифорнија продолжува со филмска и телевизиска продукција

Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, открива дека филмските и ТВ-продукции би можеле да продолжат со своите активности на 12 јуни, откако со месеци беа...

Објавен трејлерот за третото продолжение на франшизата „Бил и Тед“

Објавен е првиот трејлер за долгоочекуваното продолжение на франшизата „Бил и Тед“, насловено „Бил и Тед 3, соочи се со музиката“, во кој главните...

Нетфликс направи збирка филмови за животот на Афроамериканците

Нетфликс објави колекција на филмови насловена „Црните животи се важни“, за да ги истакне искуствата со кои се соочуваат луѓето со потемна боја на...

Креаторката на „Пријатели“ смета дека не направила доволно за да ја...

Популарната серија „Пријатели“, која се снимаше од доцните 1990-ти до раните 2000-ти години, денес е сè уште популарна, а креаторката Марта Кауфман неодамна изјави...

Десет работи што не сте ги знаеле за холивудската дива Мерилин...

Мерилин Монро, вистинско име Норма Џин Бејкер, е родена на 1 јуни 1926 година во Лос Анџелес. Ова се некои од најважните моменти што...

На конкурсот за прва книга, избрана „Белези“ од Мирослав Трајковски

На Конкурсот за објавување прва книга во рамките на проектот „Млади македонски писатели“, кој го поведе и распиша фондацијата за културна и научна афирмација...