31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24952)

Луѓето со крвна група нулта се најотпорни на коронавирус

Истражувачи од биотехничкиот гигант „23ендМи“ откриле разлики во генот што влијае на крвната група, односно чувствителностa на коронавирусот. Тие веруваат дека крвната група нулта...

„Форд“ наскоро ќе користи хуманоидни роботи за достава на пакети

Техно Во блиска иднина пакетите до домовите ќе ги доставуваат роботи што се движат како луѓето. Меѓу првите што имаат намера да ги заменат своите...

Медитација – древен лек за болестите на модерната доба

Медитацијата постои откако постои светот и е составен дел на сите религии и култури. Има благотворно дејство на умот и на телото и ни...

Филмот „Виа Динарика – македонската авантура“ онлајн

Промотивниот документарец „Виа Динарика - македонската авантура“, кој во конкуренција на 180 филмски дела на автори од 40 земји беше избран да го отвори...

„Врба“ на Манчевски на 10. Филмски фестивал во Пекинг

По фестивалското затишје поради коронавирусот, „Врба“ на Милчо Манчевски го продолжува походот по светските фестивали. Филмот е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10....

„Ова е бел проблем“ – ново дело на Бенкси

Бенкси објави ново уметничко дело инспирирано од убиството на Џорџ Флојд. По објавувањето на новото дело на неговиот инстаграм-профил, мистериозниот уличен уметник напиша: „Отпрвин...

Награда за македонскиот филм „Налепница“ на Георги Унковски

Добри вести во услови на криза Македонскиот филм „Налепница“ доби награда на фестивал во Бруклин. Наградата за филмот на Георги Унковски, кој е прогласен за...

Изложба на цртежи на Марија Трпеска во КИЦ

Во културно-информативниот центар во Скопје, во изложбениот салон „Империјал 2“, од 11 до 24 јуни ќе биде отворена изложбата на цртежи насловена „Слободен влез“...

Легендарната книжарница во Париз ги открива читачките навики на славни муштерии

Кога Силвија Биџ ја отвори „Шекспир и компанија“ во 1919 година, книгите на англиски јазик беа скапи и тешки за наоѓање во Париз. Писателите...

Воздухот е најчист над Јужен Океан околу Антарктикот

Научници откриле дека најчистиот воздух во светот, без честички предизвикани од човечка активност, се наоѓа над Јужен Океан што го опкружува Антарктикот. Ова е...