36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 16:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24950)

Еднократна парична помош за првачињата и за средношколците

Берово Еднократна парична помош по 2.000 денари годинава ќе добијат првачињата што во учебната 2020/2021 година ќе се запишат во двете основни училишта ООУ „Дедо...

Реконструкција на шахти и на сливници

Неготино Општина Неготино почна со комплетна реконструкција на решетки од сливници и шахти во градот за да го реши проблемот со излевањето на атмосферските води...

Дезинфекција на јавните површини

Охрид Во Охрид, по завршувањето на продолжениот викенд, почна дезинфекција на сите јавни површини во градот. Се дезинфицираа улиците во централното градско подрачје, градскиот кеј...

Се враќа стариот сјај на Офицерскиот дом

Битола Офицерскиот дом, еден од архитектонските симболи на Битола, за кој битолчани со право велат дека е еден од најрепрезентативните објекти во градот под Пелистер,...

Измешани чувствата во однос на изборите

И правниците и политичките аналитичари се согласни дека најголем предизвик на евентуалните скорашни избори ќе биде здравствената заштита на гласачите, но и на членовите...

Три природни препарати против мувла

Овие природни препарати ќе ви помогнат да се ослободите од мувлата што ве вознемирува кога ќе ја видите на ѕидот. Маслото од чајно дрво е...

Потребен е нов пристап за справување со заразата

ЕСКАЛАЦИЈАТА НА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ ЗАГРИЖУВА И ОПОМЕНУВА Додека земјите од соседството и Европа целосно го нормализираат животот, во Македонија се случува втор ек на...

Маер победи во натпреварот „од дома“ на врвни десетобојци

АТЛЕТИКА Светскиот рекордер во десетобој, Французинот Кевин Маер е победник во „Ултимејт гарден фајт“ (натпревар од својот двор), натпреварување на далечина, организирано од Светската атлетика...

Алки со чип за кошаркарите во Германија, на доброволна основа

Кошаркарите на првата германска лига, кои се собраа во Минхен, каде што треба да го доиграат првенството сезонава преку завршниот турнир без гледачи, се...

Тенисер 26 години се обидува да победи барем на еден меч

Додека имам сила и желба, ќе се обидувам. Не сакам да се откажам. Барам победа, само една, а потоа ќе се пензионирам, вели италијанскиот...