29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 14:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24950)

Осумнаесет проценти од тестираните се позитивни на ковид-19

Во последните 24 часа се регистрирани 127 нови случаи на ковид-19 во земјава од направени 702 теста. Тоа значи дека 18 отсто од тестираните...

Пандемијата ја турка Македонија надолу

Небезбедна држава, небезбедна иднина Самиот факт што релевантни светски институции прават рангирања на држави, меѓу кои и последното за безбедноста на државите во борбата со...

Зошто Уставниот суд не ги штити темелните вредности на уставниот поредок

Непосреден повод за овој текст е последната, четврта по ред, одлука за постоење на вонредна состојба, донесена од претседателот Пендаровски. Според Уставот, одлуката со која...

На стопанството му е потребно да продолжи поддршката

Ширењето на коронавирусот во Европа го почувствуваа домашните компании речиси од сите дејности, пред сѐ компаниите што имаат партнери од Европската Унија, поточно што...

Коронавирусот не ги исплаши студентите

ИСПИТИ ВО ЖИВО ВО УСЛОВИ НА EКСПАНЗИЈА НА КОВИД-19 На Технолошко-металуршкиот факултет вчера студенти полагаа неколку испити со свое директно физичко присуство. Ова целокупно е...

Меридијани

Пјонгјанг - Насмеаниот севернокорејски лидер Ким Јонг-ун е снимен како претседава на седницата на Централниот комитет на владејачката Работничка партија. На фотографиите објавени од...

Минеаполис ветува дека ќе ги расформира полициските служби

Мнозинството советници од Градскиот совет на Минеаполис ветија дека ќе го распуштат локалниот полициски оддел, што претставува значаен потег за време на националните протести,...

Билтен

Се казнуваат возачите и во карантин Во текот на споениот карантински викенд, од четвртокот, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи - Скопје се санкционирани...

Полска сака да биде домаќин на војниците на САД од Германија

НА ПОВИДОК НОВИ ТЕНЗИИ МЕЃУ НАТО И РУСИЈА Вашингтон најави дека планира да повлече дел од своите војници стационирани во Германија, а Полска се понуди...

Истрагата за малата Медлин сѐ уште тапка во место

По необичното исчезнување во Португалија Иако се поминати тринаесет години, истрагата никогаш не е прекината. Германската полиција верува дека со нејзиното исчезнување е поврзан непознат...