Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24949)

Роналдо инспиратор на Португалија за првата титула

ФУДБАЛ - ШЕЕСЕТ ГОДИНИ ЕВРОПСКИ ПРВЕНСТВА (15) Португалците со голот на Едер во 109. минута го совладаа домаќинот на ЕП 2016, Франција, со 1-0, иако...

Срнчето Бамби го прослави првиот роденден

Срнчето Бамби, кое Ќире Радески го пронајде во планината, близу неговото родно село Белица, го прослави својот прв роденден. Оттогаш до денес Бамби доживеа...

Од карантин право на испит

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА СТУДЕНТИТЕ И ЗА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ По тридневниот карантин и новиот висок врв на ширење на заразата деновиве, студентите се соочуваат со уште...

Раздразливост, нервоза и депресија ја нападнаa младината

Психолошките проблеми на адолесцентите во Европа во пораст Светската здравствена организација (СЗО) објави извештај што се заснова на резултати од една обемна студија, која ќе...

Кучињата се поинтелигентни од мачките

Животни Експерти од американскиот универзитет „Вандербилт“, кои го проучувалe количеството сива материја во мозокот на осум вида месојади (кучиња, мачки, ракуни, хиени, лавови, кафени мечки),...

Фатон Салиху – европски боксерски првак за кадети

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (170) Фатон беше шампион (категорија до 48 кг) на Стариот Континент во 1997...

Вештачка бучава и за ТВ-гледачите во Велика Британија

Кога на 17 јуни ќе продолжат натпреварите во англиската фудбалска Премиер-лига, ТВ-гледачите ќе имаат опција да вклучуваат вештачка навивачка бучава. Бидејќи натпреварите се играат...

Прекинато македонското првенство

ФУДБАЛ Управниот одбор (УО) на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) по предлог од Комисијата за натпреварување прогласи прекин на натпреварувачката сезона 2019/2020 во Првата лига...

Кристијано Роналдо е третиот спортист милијардер

СПОРЕД „ФОРБС“ Роналдо е првиот од тимските спортови со таква заработка во кариерата (претходно тоа го остварија голферот Вудс и боксерот Мејведер). „Форбс“ предвидува дека...

Копенхаген се надева на мечеви со 10.500 гледачи

ФУДБАЛ - ДАНСКА Во текот на дискусиите за натамошно олеснување на мерките во врска со пандемијата на коронавирусот во Данска, ФК Копенхаген се надева дека...