34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24948)

Хедин: Верувам дека САД може да се пласираат на СП

РАКОМЕТ Пласман на Светското првенство (СП) во Египет ќе биде огромен чекор за репрезентацијата на САД, смета Швеѓанецот Роберт Хедин, кој изминативе две години е...

Сомер има најмногу одбрани, Левандовски најмногу шутира

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Германската фудбалска Бундес-лига беше првата голема европска лига што продолжи по паузата поради пандемијата на коронавирусот, а Фудбалската опсерваторијата на Меѓународниот центар...

Лигети сака на ЗОИ 2022 да го надмине Милер

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американецот Тед Лигети (35), двократен олимписки шампион во алпско скијање, планира да настапи и на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2022 година во...

САД активираа гардисти колку што имаат војници во Сирија, Ирак и...

Во екот на насилните протести во САД, Националната гарда, резервниот состав на армијата, е активирана во најмалку 23 сојузни држави како поддршка за спроведување...

Јапонија разгледува опција за „поедноставени“ Игри

Одржувањето на Олимписките и на Параолимписките игри бара поддршка и разбирање од граѓаните на Токио и од јапонскиот народ. Затоа треба да се рационализира...

Поп Арсова се подготвува за нови рекордни постигнувања

Последна трка сезонава за Адријана Поп Арсова беше државното првенство на 8 март, на кое постави нов државен рекорд на 10 км. Таа е...

Трамп, Меланија и Барон во атомско засолниште

Засолништето изградено под Белата куќа, во кое од безбедносни причини се скри американскиот претседател пред налетот на демонстрантите, е распространето дури на пет ката...

Чујте и почујте сите!

Државната служба треба да биде заснована на веродостојноста на дотогашните резултати и показатели на професионалниот, моралниот и етичкиот кодекс на кандидатите, а целиот процес...

Не успеа шведскиот експеримент против коронавирусот?

Андерс Тегнел, главен епидемиолог од Шведска, призна дека премногу луѓе починале во земјата поради ковид-19. Тегнел беше клучен во развивањето полабава стратегија во Шведска,...

Дали е важно кое дете си по ред

Познатиот психијатар Алфред Адлер, современикот на Фројд и Јунг, бил еден од првите теоретичари што тврделе дека редоследот на раѓањето е битен за подоцнежниот...