Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24947)

Техно

„Гугл“ го одложи доаѓањето на „Андроид 11“ Компанијата „Гугл“ го одложи пристигнувањето на најновата верзија на својот оперативен систем „Андроид 11“. „Андроид 11“ требаше да...

Автомобилите добиваат паметен волан

Автомобилите во иднина ќе добијат паметен волан, а „Мерцедес“ веќе претстави еден таков за својата нова Е-класа. Паметниот управувач препознава дали возачот го држи цврсто,...

Тарантино: „Социјалната мрежа“ е најдобриот филм на деценијата

Квентин Тарантино ја прогласи драмата „Социјалната мрежа“ на Дејвид Финчер, за создавањето на Фејсбук, за најдобар филм на изминатата деценија. Говорејќи за „Премиер“, режисерот...

Калта од Марс личи на зовриена паста за заби

Меѓународен тим научници откриле изненадувачки податок за Марс додека ја проучувале во лабораториски услови калта од Црвената Планета. Сакајќи да откријат како изгледаат вулканите...

Пронајдоци инспирирани од научната фантастика

Човечката фантазија и имагинација се безгранични. Често фантазијата на генијалните умови станувала реалност во некое подоцнежно време, преку пронајдоци што биле опредметување на нечии...

Објавена „Клуб на обожаватели“ од Горан Трибусон

Издавачката куќа „Антолог“ во рамките на проектот „Читаме заедно!“ ја објави книгата „Клуб на обожаватели“ од хрватскиот автор Горан Трибусон, редовен професор по филмско...

Изложби во галеријата „КО-РА“

Посетителите можат да посетат едновремено повеќе изложби, кои се во тек во салоните на галеријата „КО-РА“, почитувајќи ги сите мерки на претпазливост поради пандемијата....

Најголемата уметничка аукција за жртвите од ковид-19

Најголемата уметничка лицитација во светот е објавена преку интернет, за да собере финансиски средства за помош за оние што се најмногу погодени од пандемијата...

Македонски уметници на групна изложба на УНЕСКО во Бејрут

Македонските уметници Сашо Саздовски и Пандора Апостолоска Саздовска се дел од проект на УНЕСКО во кој е претставена креативноста на над 250 уметници претставници...

Закана по здравјето што влезе на мала врата со коронавирусот

Последици од пандемијата што не се директно поврзани со болеста ковид-19 Пандемијата на коронавирусот ни оддалеку не е завршена, независно од степенот на олабавување на...