5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 6:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24945)

Меридијани

Нагасаки - Крузерот „Коста Атлантика“, на кој е потврден коронавирусот кај повеќе од 100 лица, го напушти јапонското пристаниште Нагасаки и патува за Филипините,...

Најголеми расни тензии во САД од убиството на Мартин Лутер Кинг

Речиси цела недела не стивнуваат насилните протести во САД предизвикани од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд при апсење од полицијата во Минеаполис Полициски час е...

Осветлување на влезот кај Ново Село

Општина Штип започна со осветлување на еден од влезовите во градот, односно влезот од Радовиш и Струмица кон Штип, кај Ново Село. Според веќе...

Изграденo новo детскo игралиште

Берово По повеќе од 10 години е уреден уште еден простор во Општина Берово, кој многу години беше руина и неубава слика на улицата Партизанска....

Училиштата очекуваат 912 првачиња

Прилеп Според протоколи, кои ги објавија основните училишта: паузи меѓу разговорите при уписот на првачињата, а потоа и задолжителна дезинфекција, со едукативни информативни материјали за...

Надежта е нашата животна насока

Етика за млади Кога животот на човекот е исполнет, надежта е неговата најголема суштина и најубава страна. Кога во животот некој има проблеми и кога...

Оазата на мирот станува оаза на короната

Ниското ниво на свест кај дел од граѓаните, вклучувајќи го и поведението токму на тие индивидуи, односно на групи граѓани, било регистрирано и потврдено...

Обновата на Европската Унија во искушение

Пред Европската комисија се најде најновиот двонаменски план за заживување на европската економија, кој се состои од ажуриран план за долгорочен буџет на ЕУ...

Децата се најважното нешто на светот!

 Се трудам на децата да им укажам на важните животни вредности, да бидат добри луѓе, браќа, сестри, пријатели, а кога ќе пораснат и добри...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Се предлага формирање „паричен фонд“ за заштита од идна криза Спортскиот директор на германскиот фудбалски прволигаш Борусија Менхенгладбах, Макс Еберл, предложи формирање своевиден...