11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 1:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24941)

Дувњак прогласен за најдобар ракометар во Бундес-лигата

Според гласовите на тренерите, навивачите и директорите на клубовите во германската ракометна Бундес-лига, капитенот на хрватската ракометна репрезентација и капитен на Кил, Домагој Дувњак,...

На германските клубови им е потребна помош од една милијарда евра...

На германските спортски клубови им е потребна помош од околу една милијарда евра за да ја преживеат кризата што ја предизвика пандемијата на коронавирусот,...

Откажана АБА-лигата, шампион нема

Ма­ке­дон­ски­от прет­став­ник МЗТ Скоп­је, кој на­ста­пу­ва во Вто­ра­та АБА-ли­га, мо­же вед­наш да би­де про­мо­ви­ран во „пр­во­ли­гаш“ во слу­чај не­кој од ти­мо­ви­те да се отка­же Собранието...

Одобрен буџетскиот лимит во Формула 1

Со одлука на Советот на светскиот мотоспорт, од следната сезона тимовите во Формула 1 (Ф1) ќе имаат буџетски лимит од 145 милиони долари. Договорено...

САД опен и Ролан Гарос бараат заедничко решение

За да не се направи метеж и совпаѓање на термините на двата големи тениски турнира САД опен и Ролан Гарос, организаторите одлучија да најдат...

Техно

Легендарната игра „Мајкрософт солитеир“ го прослави својот 30-ти роденден Иако се појави пред три децении, „Солитеир“ сè уште е популарна и ја играат 35 милиони...

„АББА“ ќе сними две нови песни до крајот на годината

Две години откако најавија враќање на музичката сцена, членовите на легендарната шведска група „АББА“, по долга пауза, ќе снимат нов музички материјал до крајот...

Научници тврдат дека го пронашле генот за слабеење

Научници веруваат дека го откриле генот што им помага на слабите луѓе да останат слаби, потенцијално отворајќи нова граница во третманите за решавање на...

Бочели бил болен од ковид-19 кога пееше во Милано

Италијанскиот оперски пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) бил заразен со коронавирусот, но оздравел, пишуваат италијанските медиуми. Музичарот вели дека открил оти е...

Никола Миланоски – атлетичар и поет

Младиот Никола Миланоски од Кичево е и добар атлетичар и поет, зад себе има и неколку трки во Охрид и во Битола, каде што...