Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24940)

Дали бојкот на изборите е опција за Македонија

Уште еден сериозен предизвик на македонската политичка сцена Што би значело доколку некои од политичките партии би ги бојкотирале претстојните парламентарни избори во земјата? Какви...

Британски рекордер во прекршување на карантинот

Некојси Рос Мекфарлен бил запрен од полицијата и испрашуван во судот седум пати во периодот од седми април до десетти мај. Неколку дена одлежал...

Суштинските политички одлуки први ги дознаваат соседите

Повторно и одново се повторува една симптоматична пиар-појава, а тоа е дека важни политички одлуки најпрвин се најавуваат во странство, кај соседите, кај меѓународната...

Спортски вести

ЕХФ ќе го избира тимот на сезоната Иако натпреварувањето во ракометната Лига на шампионите (ЛШ) беше прекинато поради пандемијата на коронавирусот, Европската ракометна федерација (ЕХФ)...

Федерер: Во моментов не гледам причина да тренирам

Роџер Федерер, дваесеткратниот победник на тениските гранслем-турнири, поради пандемијата на коронавирусот моментно не гледа причина да продолжи со тренинзите. Федерер (38), кој сезонава стигна до...

Карабатиќ: Треба да се воведат и вистински еколошки стандарди

Сите правила, регулативи и друго, вклучувајќи и во спорот, треба да ја земат предвид димензијата на животната средина, рече бекот на ПСЖ, Карабатиќ, за...

Ако не постигнеме договор, нема да има фудбалска пирамида

Постои реална веројатност дека ако нешто не се договори внатре во рамките на фудбалот, за да се обезбеди сите клубови да можат да ги...

Излезе од печат „Крајот на осаменоста“ од Бенедикт Велс

Во рамките на едицијата „Магични приказни“ поддржана од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, во издание на издавачки центар „Три“ излезе од печат книгата...

Барселона подготвува чистка на „Ноу Камп“

Кутињо, Гризман, Дембеле, Ракитиќ се некои од играчите што Барса сака да ги продаде во летниот преоден рок Каталонскиот гигант Барселона моментално има многу фудбалери...

Раскази за расказите, 1

Тројцата прадедовци се родени во град, но четвртиот, Прокопија, Копе, по кого го носам презимето, детството го минува во селото Кокино, каде што неговото...