5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24940)

Изборот на ректор под вкрстен оган

Според проректорите, процесот за избор на ректор е загрозен, Јанкуловски тврди дека сѐ се одвива законски Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се претвори во поле...

Приказни од самоизолациjа

Луѓето стануваат сѐ покреативни и попродуктивни Живееме во чудна и необична ситуација. До вчера сите посакуваа да се одморат од метежите, работата, училиштата, од контактот...

Македонија се враќа во нормала?

Попуштаат рестриктивните мерки, се отвораат границите на Балканот и во Европа Европските земји најавија отворање на границите и нормализирање на состојбите предизвикани од пандемијата на...

ЕК подготвува план за заштита на избори од лажни вести...

Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова најави дека заштитата на фер и слободни избори од лажни вести, дезинформации и од говор на омраза ќе...

Mеридијани

Брисел - ЕУ не може да смета на сертификати за имунитет при укинување на меѓуграничните контроли, рече еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес. Таа порача...

Европскиот суд и парламент се скараа за службените возила

Европскиот парламент го обвини Европскиот суд на правдата дека ризикува да си го наруши угледот зашто им дозволува на судиите да користат службени возачи...

ЕУ принудена да избира меѓу Кина и САД

Европа сака да биде независен геополитички играч на светската сцена и да изгради поцврста стратегија кон Кина, но истовремено не сака да застане на...

Скопско – инфо

Без струја дел од жителите на улицата Васил Ѓоргов Денеска, во периодот од 9 до 12 часот, без електрична енергија ќе останат граѓани што живеат...

Базените чекаат протоколи за да почнат со работа

Бројката на новозаразени од коронавирусот ќе покаже дали базените ќе се отворат како и вообичаено. Одговорните лица на базените треба да поднесат барања и...

Дали бојкот на изборите е опција за Македонија

Уште еден сериозен предизвик на македонската политичка сцена Што би значело доколку некои од политичките партии би ги бојкотирале претстојните парламентарни избори во земјата? Какви...