22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 17:09

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24940)

Здрава храна

Ротквичката го поттикнува варењето на храната Ротквичката се користи во салати и во сокови и е погодна за подобрување на апетитот. Потекнува од Азија, каде...

Руските научници испраќаат глувци на лет околу Месечината

Научниците сугерираат да се користат глувци како „патници“ на беспилотниот лет на новиот руски вселенски брод „Орел“ околу Месечината во 2028 година, изјави за...

Канадски научници тврдат дека канабисот може да го лекува...

Тим од канадски научници верува дека канабисот може да помогне во спречување, а потоа и лекување на ковид-19. Тие се фокусирале на одредени активни...

Јутјуб ги потсетува корисниците кога е време за спиење

Социјалната мрежа Јутјуб изобилува со разновидни видеозаписи и поради тоа е популарна меѓу корисниците, кои често го губат поимот за времето кога ги гледаат...

Ана Брнабиќ замоли „Егзит“ да не се откажува

Иако првите луѓе на фестивалот „Егзит“ неодамна објавија дека годинава тој нема да се одржи во својот стандарден формат и термин, премиерката на Србија...

Занимливости

Пау-вау Пау-вау е традиционален собир на домородното индијанско население во Северна Америка. Тоа е специфичен вид настан при кој Индијанците преку танцуваат, пеење и дружење...

Бедата на транзитологијата

Антикомунизмот што или владее или е во делот на политичката опозиција во Европа и на Балканот не е само уште една алка во низата...

Членството во ЕУ не е гаранција за конкурентно земјоделство

Зачленувањето во Европската Унија предизвикува процес на динамични структурни промени, забрзувани главно под влијание на заедничката аграрна политика на ЕУ. Се менуваат односите помеѓу...

Како да се одржи продуктивноста во услови на физичко растојание

Потребата од одржување физичко растојание на работните места и во погоните дополнително ќе ги погоди компаниите, како во поглед на растот на трошоците така...

Македонија летово ќе се пржи и суши

Ваквите прогнози воопшто не се охрабрувачки ако се има предвид дека земјава, пред моменталниот влажен бран, подолг период се соочуваше со суша, што доведе...