4.2 C
Skopje
29.11.2020 - 23:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24939)

Домување

Како правилно да ја исчистите скарата Пролетта е идеално време за правење скара. Но по уживањето она што останува е валкана решетка, која е многу...

Шпански уметник од песок прави реални фигури на животни

Шпанскиот уметник Андони Бастарика стана популарен откако сподели фотографии од неговите уникатни дела на социјалните медиуми. Имено, тој прави бикови, ајкули и многу други...

Откриен е древен град на брегот на Жолта Река

Во Кина е откриен древен град што би можел да го промени разбирањето за потеклото на цивилизацијата во тој регион. Стручните лица веруваат дека...

Обичен зајак е побрз од Усеин Болт

ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО СВЕТОТ НА ЖИВОТНИТЕ На Олимписките игри се вреднуваат силата, издржливоста и енергијата и таквите случувања се исти и во светот на животните,...

„Антени“ влијаат на климатските промени

Научниците поделени за инсталации на Алјаска Во воената база на Алјаска, североисточно од градот Енкориџ, работи тајна инсталација што ја загрева јоносферата со огромни антени!...

Извозните компании очекуваат поддршка

Иако се обидуваат сите тешкотии да ги надминат сами, мора да се размислува за поддршка и на големите извозни компании, кои опфаќаат голем број...

Коронавирусот може да го забави производството на глобалната фармацевтска индустрија

Дали пандемијата на коронавирусот, која се одрази на стопирањето на производството во индустриите, но и на плантажите за одгледување растенија во Индија и во...

Загадениот воздух е најголемиот сојузник на ковид-19

Македонија со години уриваше светски рекорди според загадувањето на воздухот, токму поради недостигот од чисти извори на енергија. Тоа резултира со огромни концентрации на...

Приказни од самоизолациjа

Изминатите месеци низ страниците на „Нова Македонија“ продефилираа голем број личности со свои видувања за тоа како ги минуваат деновите во самоизолација. Сите тие...

Предвремена исплата на пензиите од 27 мај

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека од среда, 27 мај, почнува исплатата на мајските пензии. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите...