22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:17

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24938)

Мерките на државите против ширењето на вирусот личат на класични шпионски...

Користењето здравствени податоци за следење на заразата и за заштита на граѓаните стана една од централните проблематики во пандемијата на коронавирусот. Во голем број...

Со масовно користење на гасот и на парното до поздрава животна...

Бидејќи загревањето е еден од најпроблематичните сегменти во поглед на загадувањето, ова е уште еден сигнал, покрај намалувањето на ДДВ од 18 на 5...

Исламот е вера, не е идеологија

Реисот посочува дека и во минатото соработувале и ќе соработуваат со државата на рамноправно ниво, во интерес на нивните верници, како и за зајакнување...

Инфраструктурни зафати за урбанизација на Бардовци

Општина Карпош продолжува со урбанизацијата на Бардовци и обнови уште два краци од улицата 14 во населеното место Бардовци. Едниот крак е со должина...

Уличното осветлување пали-гаси во некои населби

Проблемите со уличното осветлување може да бидат различни. Кај некои задоцнет тендер за избор на фирма, а кај некои поставување нови светилки што поради...

Храброст и иновативност за спас на економијата

Економските аналитичари ценат дека иако иновативноста и креативноста во кризни периоди треба да бидат најголеми, кога фокусот на општеството е преполитизиран, тесен е просторот...

Чиј рејтинг порасна, а чиј падна како последица на корона-кризата

Масовни анкети и сеопфатни истражувања на светски аналитички центри за постпандемиското репозиционирање на глобалните сили Во екот на пандемијата на ковид-19 се појавија голем број анализи...

Гази Иса-бег основач на Сараево, освојувач на Цариград

Џамијата на Иса-бег во Скопје е изградена посмртно како негово завештание, во 1475/6 година, и таа денес е единствената џамија во градот со две...

Спортски вести

На мечот на Борусија М. ќе има 13.000 картонски навивачи Повеќе од 13.000 картонски „навивачи“ на Борусија Менхенгладбах ќе има на денешниот фудбалски натпревар против...

Пандемијата досега го чини Манчестер Ј. околу 31 милион евра

Англискиот фудбалски премиерлигаш Манчестер јунајтед соопшти дека пандемијата на коронавирусот досега го чини 28 милиони фунти (околу 31 милион евра) и дека очекува конечната...