7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24937)

Медицински совети

Засладените напивки предизвикуваат кардиоваскуларни болести Жените што пијат една или повеќе засладени напивки дневно имаат за 20 отсто поголеми шанси за развој на кардиоваскуларни болести,...

Роби Вилијамс на онлајн концерт со членовите на „Тејк дет“

Роби Вилијамс ќе им се придружи на своите поранешни колеги од познатиот британски бенд „Тејк дет“ и тие ќе настапат заедно на онлајн концерт...

Македонски автори на „Коронаслем 9“

Македонските слемерки Елена Пренџова, Цветанка Колева и Марија Грубор и слемери Игор Трпчески и Горазд Китановски утре, во 18 часот, ќе настапат на онлајн...

Ако не се дијагностицира, нетолерантноста на глутен е фатална

Целијакија е болест во која ретко кој се сомнева и таа често останува недијагностицирана, а доколку не се лекува може да биде фатална. Многу...

Доделувањето на „оскарите“ можеби ќе се одложи идната година?!

Иако има уште време до 93-то доделување на највисоката филмска награда „оскар“, која ќе се одржи во февруари следната година, Академијата за филмска уметност...

Ќе се снима продолжение на српската ТВ-серија „Јужен ветер“

Доколку се сѐ одвива според планот, веќе на почетокот на 2021 година се очекува премиера на филмот „Јужен ветер 2“ во кината, а потоа...

Расел Кроу со нова улога во психолошкиот трилер „Растроен“

„Растроен“ е претстојниот американски трилер во кој глумат Расел Кроу, Карен Писториус, Џими Симпсон и Габриел Батеман. Станува збор за психолошки трилер што води...

Рис Витерспун ќе режира и ќе глуми во две романтични комедии

Холивудската глумица Рис Витерспун наскоро ќе се појави во романтичните комедии на Нетфликс „Кај тебе или кај мене“ и „Кактус“. Таа исто така ќе...

Телевизиски и филмски серии со кои ќе се вратите во...

Не мислете на лошите вести, продолжениот карантински викенд, затворените граници... и опуштете се во кругот на семејството заедно со: „Индијана Џонс“, „Ѕвездени патеки“, „Куќа...

Кои музеи низ светот се отворени

Некои куратори минале месеци, дури и години, во истражувања и подготвувале изложби што никогаш нема да се материјализираат. Но музеите полека се отвораат, особено...