7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24936)

Светите браќа што го променија светот

Епохалниот подвиг на св. Кирил и Методиј да се изборат за еднаквост на словенската богослужба, книжнина и писменост во глобалниот христијански духовен и цивилизациски...

Приказни од самоизолациjа

Работа од дома Баба ми Родна цел живот ми повторуваше: „Чедо, ич плата да не дават, на работа да одиш. Ќе станиш одсабаале, це дотераш,...

Домашниот туризам – најоптимално решение

За да привлечат што повеќе туристи, земјите од соседството најавуваат отворање на границите и полесни процедури за летување на море без медицински прегледи. Сепак,...

Техно

САД воведуваат нови рестрикции за „Хуавеи“ Владата на Соединетите Американски Држави воведува нови ограничувања за кинескиот гигант „Хуавеи“, со кои ќе биде ограничена можноста за...

Антителата од ламите штитат од ковид-19

Истражувачите сметаат дека антителата од ламите би можеле да помогнат да ги заштитат оние што досега не биле заразени со коронавирусот, пренесе „Гардијан“. Според студијата...

НАСА ги објави плановите за населувањето на Месечината

Програмата „Артемис“ е мисија во чии рамки луѓето ќе ја воспостават првата база на Месечината. Планирано е тоа да се случи во 2024 година....

Откажан концертот на „Плацебо“ во Скопје

Концертот на светски познатата група „Плацебо“, кој требаше да се одржи на 25 јуни на стадионот на АРМ во Скопје, нема да се одржи,...

Ѓоко Ѓорчев и пријателите снимија македонска верзија на „Let it be“

Антологиската песна на славните „Битлси“, „Let it be“, објавена пред цели 50 години, деновиве доби македонска верзија. Текстот го напиша Огнен Неделковски, а во...

Од жолтата кујна, каде што Троцки пиел чај, до спалната...

Затскриена во областа Којоакан во Мексико Сити, „Каса азул“ е местото каде што Фрида Кало била родена и каде што го создала најголемиот дел...

Лидија Димковска напишала роман за трагедијата на неприпаѓањето

Овој роман на забележителен начин ги обработува и семејните односи, особено тешката положба на жената во состав на патријархалното општество, во кое да се...