Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24935)

Здрава храна

Ползата од лутите пиперки Лутата пиперка е добра за циркулацијата, за запирање на крвавењето, за отстранување болка. Најдобри се најлутите. Тие помагаат и при срцев...

Митови за старите луѓе

Дискриминацијата преку предрасуди доведува до тоа постарите лица често да ја поминуваат својата старост во сиромаштија, со хронични неизлечиви болести, како бездомници, како жртви...

Признание за Андриана Ристеска за промоција на македонското творештво

Прилепската поетеса Андриана Ристеска деновиве се закити со меѓународно признание - диплома за промоција на македонската литература надвор од границите на нашата земја. - Признанието...

Адреналинот, кој постојано тлее, ме држи пред камерата

Борислав Тноковски, ТВ и радиоводител Борислав Тноковски е секојдневен гостин во домовите на многу македонски семејства веќе 15 години, во моментов како презентер на вестите...

Македонија – американско село во Илиноис

Во Соединетите Американски Држави, 14 населени места се именувани како Македонија. Помеѓу нив е селото Македонија во сојузната држава Илиноис. Според традицијата, ова населено...

Корона-кризата раѓа еден друг финансиски сектор

Како што сѐ повеќе граѓани се приспособуваат и ја прифаќаат употребата на дигиталните финансиски услуги, квалитетот на овие услуги, од безбедност до функционалност, ќе...

Ветер, магла и уништувачи на град

Неколку земји во соседството се обидоа да го применат методот на засејување сребрен јодид во облаците, но на ограничени подрачја и на ниво на...

Кристина Димитријевска е мис карантин на светот

На неодамнешниот интернационален онлајн избор на убавина „Мис карантин на светот“ победи Кристина Димитријевска (24) од Тетово. Таа овој огромен успех го постигна во...

Почесто миење раце, физичка дистанца и без ракување

Иако засега не се прецизира точно што конкретно би можело да биде ублажено, извесно е дека олабавувања се очекуваат во делот на траењето на...

Ковид-19 може да го развие синдромот кавасаки кај децата

Иако во моментот на Клиниката за детски болести во Скопје нема заболени деца од ковид-19, а двете деца, кај кои пред извесно време биле...