24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:10

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24934)

Вистинското прашање за јазикот што заслужува одговор

По загрепскиот самит сосема е јасно дека Македонија и Македонците се водат на идентитетска кланица. Идејни творци на овој морбиден план се истите оние...

Домување

Ефикасен начин за чистење прозорци Софи Хинчлиф, позната и како госпоѓица Хинч, направи име за себе објавувајќи на социјалните мрежи совети и практични трикови за...

Минијатурни книги за Британската библиотека

Британската библиотека ги повикува децата и авторите да напишат свои мали книги, кои ќе станат дел од „Националната библиотека на минијатурни книги за светот...

Просечен човек пеш поминува околу 185.000 км

Интересни факти за стапалата Во текот на животот, просечниот човек пеш поминува околу 185.000 километри, што е доволно да се обиколи Земјата четири пати. По...

Во 12 век Месечината во еден период исчезнала

Според пресметките на НАСА, во Европа помеѓу 1100 и 1200 година имало седум целосни затемнувања на Месечината. Многу хроничари од тоа време ги запишувале...

Заев и Мицкоски во новиот спот на „ДНК“

Панчо и Андреј од дуото „ДНК“, како и голем број нивни колеги, времето во изолација го искористија за креативност. Тие снимија нова песна, која...

Професии што во иднина ќе бидат најбарани

Австрискиот научник Рајнхолд Поп направи список на најпосакувани професии што ќе се бараат и им дава совети на младите луѓе да размислуваат во три...

Бизнис – инфо

Кина подготвува одговор на американските санкции за „Хуавеи“ Кина е подготвена да стави американски компании на „листата на недоверливи правни лица“ како одговор на одлуката...

Падот на домашната економија директно зависи од траењето на корона-кризата

Епидемијата на коронавирусот ќе поништи неколкугодишен успешен раст во регионот кај економиите што се свртеа кон автомобилската индустрија и извозот и кои дури ги...

Сметки од затворени градинки?

Некои градинки ги информирале родителите за тоа колку треба да платат, а други посочиле дека сѐ уште не добиле конкретни препораки за утврдување на...