18.8 C
Skopje
18.6.2021 - 0:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24933)

НАСКАР се врати на патеката

АВТОМОБИЛИЗАМ Американското автомобилско натпреварување, НАСКАР, продолжи со трките сезонава, два месеца откако сезоната беше запрена поради пандемијата на коронавирусот, до кога беа одржани четири трки....

Пандемијата ја рашири злоупотребата на мигранти и деца

Наоѓањето нови начини за експлоатација и злоупотреба на децата е во пораст. Исто така, има зголемување и на обидите за влез на интернет-страници што...

Животни

Женките живеат подолго од мажјаците Животниот век кај животните од женски пол е подолг. Лавиците можат да живеат дури двојно подолго од лавовите. Лавиците живеат...

Речиси 99 отсто од интернетот е скриен од нашите очи

На интернет денес можете да најдете многу услуги и добра, да разменувате информации, да комуницирате со семејството и пријателите, да ја контролирате својата банкарска...

Очите ја откриваат сексуалната ориентација?

Утврдено е дека величината на зеницата зависи и од заинтересираноста за она што се набљудува. Токму овој факт е искористен за откривање на сексуалната...

Зошто се посебни луѓето со крвна група 0?

Главните карактерни црти на носителите на оваа крвна група биле важни во секое општество, од памтивек до денес. Лидерските карактеристики, проактивноста, енергијата и фокусираноста...

Ротердам ќе биде домаќин и на „Евровизија 2021“

Европската радиодифузна унија и нејзините холандски членки постигнаа договор евровизискиот натпревар во 2021 година да се одржи во Ротердам, во арената „Ахој“. Овој холандски...

Дигитално издание на 21-от „Моден викенд – Скопје“

Најголемиот моден настан во градот, под слоганот „Фешн вик Скопје гоус вирал“, ја почнува третата декада oд постоењето во едно сосема поинакво руво, следејќи...

Виртуелна посета низ пастелнорозовата куќа на Моне

Фондацијата „Клод Моне“ нуди виртуелна тура низ пастелнорозовата куќа на импресионистичкиот уметник и нејзините градини. Многу од неговите најпознати дела, вклучувајќи ги и неговите...

Македонскиот расказ рамноправен со творештвото на балканските држави

Меѓу застапените автори во грчката „Антологија на балканското расказно творештво“ се и великаните на балканската литература: нобеловците Иво Андриќ и Орхан Памук, како и...