Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24932)

Дивите самоникнати растенија се најбогати со биофотони

Интеракцијата меѓу светлината и биолошкиот материјал е посебна наука, наречена биофотоника, која денес е прифатена во научните и во академските кругови. Следбениците на биофотонската...

Интернетот стана резервен мозок

Дали во иднина ќе станеме мрзливи или бавни? Истражувачите тврдат дека луѓето сè помалку ги паметат фактите и податоците, но сè повеќе ги паметат веб-страниците...

Симон де Бовоар и Жан Пол Сартр во Скопје

Скопски легенди За да ја открие загатката, новинарот влегол во хотелот и го замолил рецепционерот да ѕирне во книгата на гостите, за да открие...

Куќа на вода во Палм Бич – идеално засолниште

Луксузната вила наречена „Лилипад Палм Бич“ е куќа на вода на соларен погон и се наоѓа во Палм Бич, во Нов Јужен Велс, Австралија....

Како да изберете серум за лице?

Нега и убавина Пред да се решите да набавите серум за лице добро упатете се во типот на вашата кожа, а потоа распрашајте се за...

Вечерва ќе гледаме малку поинаква „Евровизија“

Обединети од различни локации низ Европа годинашните изведувачи ќе прозвучат низ стиховите на познатиот евровизиски хит „Love shine a light“, победничка песна на „Евровизија...

Конкурс за наградата „Пегаз“ за необјавен роман

Издавачката куќа „Арс ламина“ и фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишуваат вториот конкурс за книжевната награда „Пегаз“ за...

Уметниците ги претвораат балконите во мини-галерии

Балконите служат за јавен поглед кон приватното. Се чини како да се онаму каде што куќата завршува, а сепак не се. Во својата политичка...

Годинава музеите не можат да ја остварат својата мисија

Меѓународен ден на музеите - 18 мај Повеќе од педесет години, музеите низ целиот свет го одбележуваат 18 мај како Меѓународен ден на музеите. На...

Продолжува тензијата по апсењето на свештените лица

Пред Основниот суд во Никшиќ вчера претпладне се собра група граѓани, кои протестираа против апсењето на епископот будимјанско-никшички Јоаникија, кому му беше одреден притвор...