Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24931)

Откажан е најстариот спортски настан во светот

Британскиот натпревар во стреличарство што има натпреварувачка традиција повеќе од 300 години, првпат е откажан по 40-тите години на минатиот век, тогаш поради Втората...

Медицински совети

Трик против замаглување на очилата Луѓето што носат очила деновиве се соочуваат со непријатен проблем - кога ќе ја стават маската, стаклата им се замаглуваат....

„Хисторик Ингланд“ започна фотопроект инспириран од изолацијата

Британската јавност е поканета да придонесе за националната колекција на фотографии, обележана како „уникатна временска капсула за иднината“, која ќе им покаже на идните...

Окупирајте ги белите ѕидови!

Бесплатната видеоигра „Окупирајте ги белите ѕидови“ им овозможува на играчите да дизајнираат свои уметнички галерии - и да ги истражуваат креациите на другите. Благодарение...

Објавена книгата „Како да станам моден дизајнер?“

Книгата наменета за сите идни дизајнери, „Како да станам моден дизајнер?“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ деновиве е објавена во издание на „Арс либрис“. Станува збор...

Независната уметност има проблем со опстанокот и во „нормални“ времиња

Главната и одговорна уредничка на интернет-списанието „Словокулт“, Елизабета Линднер Костадиновска, посочи дека не се откажуваат од планираните активности што би можеле да се одржат...

Модни трендови за летово

Големи машки кошули - фаворит на сезоната Во кои парчиња облека треба да се инвестира оваа сезона? Секојдневието значително ни се промени периодов, а со...

Ќе се снима четврто продолжение на „Лоши момци“

Продуцентот на познатата франшиза „Лоши момци“, Џери Брукхајмер, соопшти дека веќе некое време работи на четвртото продолжение на филмот. Последното продолжение на „Лоши момци“, во...

Специјалната епизода на „Пријатели“ поместена за наесен

Обожавателите на култната телевизиска серија „Пријатели“ ќе треба да ја чекаат есента за повторна средба со екипата на „Пријатели“, бидејќи тогаш ќе се емитува...

Враќање на „Игрите на гладните“

Обожавателите на филмови и книги треба да се подготват за враќање на еден од најпопуларните серијали „Игрите на гладните“. Новата книга ќе биде објавена...