Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24929)

Се гради нов мост на Градска Река

Прилеп Изградба на нов мост на Градска Река и асфалтирање улици низ градот се главните инфраструктурни активности што ги реализира Општина Прилеп. Од локалната самоуправа...

За избори согласни, датумот неизвесен

На лидерската средба во организација на претседателот на државата Стево Пендаровски е постигната согласност идната недела партиските водачи повторно да се состанат, откако претходно...

Зачестени нападите од сајбер-криминалците

Според Интерпол, зголемен е бројот на сомнителни домени што во своето име ги содржат термините коронавирус, ковид-19 и слични називи со цртички помеѓу нив....

Го потценуваме ли сами стопанството?

Анализата на Националната алијанса за локален економски развој донесе изненадувачки податоци. Од сите земји во регионот, Македонија издвојува најмала поддршка за спас на економијата...

УЕФА не планира измени во квалификациите за ЛШ

Европската фудбалска унија (УЕФА) инсистира дека не размислува за какви било измени во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите (ЛШ). - УЕФА никогаш не...

Кина победи на првиот шаховски интернет-куп на нациите

На турнирот во брз шах настапија и селекциите на САД, Европа, Русија, Индија и на Остатокот на светот Репрезентацијата на Кина триумфира на интернет-купот на...

Се трудам да останам во што подобра форма

Програмата од клубот ја следам, наутро трчам, попладне возам велосипед, навечер дома тренирам специфични вежби за пливање, сила и за флексибилност. Враќањето во базените...

Номадот Ацо Шопов, 12

Недоволно е ако сета сродност меѓу двајцата поети се пронаоѓа само во совпаѓањето на африканските „содржини“. Живописниот колорит на африканското поднебје, и уште повеќе,...

Кан се откажува од идеjата за физички фестивал

Канскиот филмски фестивал ќе ја објави селекцијата на филмови на почетокот на јуни и ќе соработува со неколку фестивали, вклучувајќи го и Венецискиот, за...

Лукрециjа Борџиjа била поклоничка на уметноста

Лукреција Борџија, ренесансната италијанска убавица и незаконска ќерка на злогласниот папа Александар Шести, со текот на времето си наоѓа многу „адвокати“ што сакаат да...