Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24929)

Здрава храна

Кората од ананас како лек Многумина го сакаат вкусниот ананас, но и неговата кора е многу корисна. Ова тропско овошје навистина има груба обвивка, во...

Шумите во Африка забрзано исчезнуваат

Африка е единствениот континент на кој се забрзува уништувањето на шумите, според првичните податоци од петгодишниот извештај на ФАО, организацијата на Обединетите нации за...

Елон Маск: Наскоро ќе има импланти за човечкиот мозок

Елон Маск повторно зборуваше за иднината на вештачката интелигенција и улогата што ја има неговата компанија во создавањето услови за симбиоза меѓу луѓето и...

Дневник од 17 век открива фрапантни сличности со денешната состојба

Уте Лоц Хојман е доцентка и директорка на Отсекот за студии на доцен среден век и реформации на универзитетот „Аризона“ во САД. Неодамна таа...

Тојотоми Хидејоши – Малиот Мајмун што ја покори Јапонија

Тојотоми Хидејоши е еден од највпечатливите мажи во јапонската историја. Потекнувал од сиромашно земјоделско семејство, но тоа не го спречило да стане еден од...

Панорама / Куќа за една куна

Подгорица - Во Црна Гора шести ден едноподруго нема нови случаи на заразени од коронавирусот. Бројот на излекувани постојано се зголемува, така што во...

Највисока смртност во Република Српска

Босна и Херцеговина Во ентитетот Република Српска во Босна и Херцеговина досега се потврдени 1.129 случаи на лица заразени со коронавирусот, а починале 74 отсто,...

Промената на границите во соседството сѐ поизвесна

Поделбата на Косово, како и секоја друга идеја, зависи од Белград и од Приштина, но главен услов е тоа да биде прифатливо и за...

Бизнис – инфо

„Тојота“ со намален профит за речиси 80 отсто Корпоративниот оперативен профит на „Тојота мотор“ во оваа финансиска година ќе биде помал за 79,5 отсто и...

Свежо јагнешко месо извезено во Јордан

Свежо разладено македонско јагнешко месо првпат по 23 години, со авионски карго-транспорт, е извезено во Јордан. Станува збор за извоз на 2.000 јагниња, откупени...