21 C
Skopje
22.10.2020 - 19:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24924)

Техно

Нова вештачка кожа ќе им овозможи на роботите чувство на допир Истражувачите низ светот се обидуваат да развијат вештачка кожа што ќе им овозможи на...

Воз со патници влезе во тунел и исчезна засекогаш

Мистерија што до денес не е откриена Компанијата „Занети“ на 14 јули 1911 година им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци како дел од нивната...

Смртноста од ковид-19 поврзана со недостиг од витамин Д

Една од значајните причини за високата стапка на смртност од новиот коронавирус е недостиг од витаминот Д. Оваа хипотеза била изнесена од експерти од...

Зошто на Балканот има помалку починати од коронавирусот

Експертите од државниот универзитет „Гент“ во Белгија веруваат дека генетските варијации кај популацијата може да објаснат зошто во некои земји починале многу поголем број...

Одлуки што во последен момент го смениле текот на историјата

Една минута не е многу време во секојдневниот живот, меѓутоа токму тие 60 секунди некогаш можат да променат сè, можат да се создадат или...

Објавена „Скитникот и синовите“ од Александар Секулов

Издавачки центар „Три“, во соработка со „Креативна Европа“, проект поддржан од Европска Унија, ја објави книгата од едицијата „Магични приказни“ - „Скитникот и синовите“...

Музеите во Пекинг и „Забранетиот град“ повторно отворени

Парковите и музеите во Пекинг, вклучувајќи го и поранешниот дом на кинеските императори, „Забранетиот град“, деновиве повторно се отворени, откако со месеци беа затворени...

Словенечка „Апокалипса“ ја објави „Делфинот“ на Прокопиев

Кога пишува за историски теми и со алузии на познати личности, Прокопиев не ги избира поради одмазда, иако смесата за нив ја прави сам,...

Вархеи: Заедно ќе ја надминеме оваа криза

Шефовите на држави и влади на ЕУ и на земјите од Западен Балкан вчера одржаа видеосамит, на кој главна тема требаше да биде помошта...

Дали Балканот брза со брзи избори?

Повеќето балкански држави влегуваат во период на нова неизвесност со организирањето парламентарни избори, но политичките субјекти се поделени за прашањето за датумот за изјаснување...