Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24923)

Дезинформациите за коронавирусот уништуваат животи

Интернетот и медиумите треба да ги зајакнат напорите против ширењето дезинформации во Велика Британија за време на пандемијата на коронавирусот, објави британската независна организација...

Фабио Виале ги истетовира познатите класични скулптури

Италијанскиот скулптор Фабио Виале ги истетовира своите мермерни репродукции на класични скулптури со тешки сцени од антички приказни, диви бранови и замрачени облаци. Секоја...

Годишно на Земјата паѓаат 16 илјади килограми вселенски материјал

Се чини дека Земјата е под постојани „напади од небото“, бидејќи секоја година на нашата планета паѓаат 16.000 килограми вселенски материјал, покажува најновото истражување. Тим...

„Свирете ја зајди, зајди“ ќе остане како потсетник

Во својата речиси 50 години долга успешна кариера, Вучиќ сними многу песни, емисии, проекти... Работеше буквално до последниот ден, а многу нешта, за жал,...

Панорама / Роденденска корона-забава

Атина - Во Грција почнува двомесечниот постепен процес на ублажување на мерките, кој според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис треба да се одвива во седум...

Влез во Хрватска со тест за корона

Сите што ќе сакаат да влезат во Хрватска ќе мора да имаат потврда дека се тестирани на коронавирус, изјави директорката на Клиниката за инфективни...

Балканот пред ново разочарување?!

Надежите и очекувањата за побрзо интегрирање на регионот во евроатлантските процеси почнуваат да се топат и кај граѓаните на Балканот растат незадоволството и скептицизмот...

Се очекува пад кај сите компоненти на БДП, освен кај...

Буџетските приходи во април се намалени за 20 проценти во однос на истиот месец минатата година, и тие сега изнесуваат 14,2 милијарди денари. Притоа...

Пандемијата им ги сопре приходите на занаетчиите

Рестриктивните мерки наметнати заради спречување на ширењето на пандемијата на ковид-19 целосно ги прекина приливите и и онака непостојаните приходи на шнајдерите, чевларите и...

Отворањето на градинките како пробен балон

Додека учениците остануваат дома, се разгледуваат варијанти како да се отворат градинките, оти се очекува, по евентуалното укинување на вонредната состојба, поголем број луѓе да...